GELECEK NE GETİRECEK?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

YEPYENİ ÜRÜNLER

Yepyeni markalar yepyeni ürünler raflara girmek istiyor. Özellikle akıllı saat ve akıllı bileklik bu sektörü domine edecek. Ayrıca bütün dünyada outdoor merakı var. Yeni kameralar şu anda çok yükselen bir trend. Özellikle oyun ve oyuncaklar tarafında da gelişme var. Yine çok büyük markaların akıllı gözlük üzerinde çalıştıklarını duyuyoruz.

RAFTA YERİ DEĞİŞENLER

Outdoor kameralar, bileklikler artık pazarda yer alıyor. Fotoğraf makinelerinin rafta kapladığı alan daraldı. Belli başlı mağazalarımızda profesyonel fotoğraf makinelerimiz var, onlara ağırlık verdik. Elektrik süpürgeleri rafta daha fazla yer kaplamaya başladı. Artık her şey deneyim üzerine kurulu. Eskiden sadece ürün satardık bugün üründen ziyade deneyim, hizmet gibi taraflara yönelmek gerekiyor.

BAĞLI NESNELER

Gartner’ın tahminlerine göre, 2015’te 4,9 milyar internete bağlı nesne küresel olarak tüketiciler tarafından kullanılıyor olacak. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 30 artışı gösteriyor. 2020’de bu nesnelerin sayının 25 milyara ulaşması bekleniyor. Gelecekte sektörün büyümesinde, akıllı ürünler önemli bir paya sahip olacak.

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

Juniper Research’ün raporuna göre dünyada akıllı giyilebilir teknolojilerden sağlanan perakende gelirler, 2016 yılında 3 katına çıkacak, 2019 yılında ise 53,2 milyar dolara ulaşacak. Yeni ürünlerin ve yeni markaların girişiyle pazarın daha da hareketlenmesi bekleniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.