BİLİŞİMDEKİ ÜCRET PAKETİ NASIL?

Capital (Turkey) - - ÜCRET - Bugün global olarak birçok şirketin çok genç yaşta CEO’larının olduğunu görüyoruz. Yani aslında CEO olmak ve ücret paketinin yükselmesi konusunda yıl anlamında bir deneyimden çok nitelik anlamında bir deneyimden bahsedebiliriz. Bunun yanında ilgili şirket

rika ve Hindistan Bölgesi Pazarlama Direktörü Işıl Çayırlı Ketenci, Avrupa’daki trendleri özetliyor:

“Son yıllarda uzun vadeli teşvik oranının ağırlığı artmıştı. Ancak 2015’te bonus’un ağırlığının artacağı belirtiliyor. Avrupa’daki son trend, çalışan ve üst düzeylerin ücretlerine bir oran getirilmesi. Örneğin İsviçre’de bir CEO’nun ücretinin, en düşük maaş alan çalışanın 12 katından fazla olamaması gibi konular tartışılıyor.”

Kişisel gelişim programları ise CEO’ların yeni gözdesi. Korn Ferry Türkiye Genel Müdürü Nilgün Langenberg, “Kişisel gelişim desteği üst yöneticiler için önemli bir çekim ve motivasyon olmaya başladı.

PAKETTE NELER VAR?

YENİ TRENDLER

Artık dünyada üst düzey yönetici koçluğu paketin bir parçası haline geldi. Türkiye’de de bunun artacağını düşünüyorum” şeklinde konuşuyor. Peki baz maaş ile toplam gelir arasındaki fark nasıl? Bu makas, özellikle ABD’li şirketlerde adeta uçurum şeklinde. Örneğin Microsoft CEO’su Satya Nadella’nın yıllık toplam geliri, baz maaşının tam 92 katı… Yahoo CEO’su Marissa Mayer ise maaşının 42 katı gelir elde ediyor. Ancak Türkiye’deki paketlerde durum çok farklı. Türkiye’de CEO’ların sabit gelir kısmı, toplam ücret paketinin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor. Dolayısıyla makas çok açık değil. Ancak paketteki değişken unsurların oranının yükselme trendinde olduğu da bir gerçek

Adecco Group Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Tibet Eğrioğlu, farkın Türkiye’de de giderek açıldığını belirtiyor:

“Artık performansa göre ödeme gittikçe yaygınlaşan bir eğilim. Başarı kriterleri somut finansal rakamlara dayalı oluyor. Bireysel başarılar göz önüne alınabildiği gibi takım ve şirket performansı da gözetiliyor.”

CEO’ların halka açılma, şirket alımı gibi süreçlerdeki aktif başarılarına paralel olarak aldıkları primler de makası açan faktörlerden. Nicholson International Türkiye Kurucu ve Yönetici Ortağı Atiye Gökmen, şu örneği veriyor:

“Böyle durumlarda 1-20 milyon dolara varan primler hak edilebilir. Standart olarak ise CEO’ların yıllık yüzde 15-25 arasında primleri var. Kâr payı binde 3-10 aralığında.”

OneWorld Türkiye Genel Müdürü Tim Bright, paketlerde değişken kısmın neden artması gerektiğini şu sözlerle anlatıyor:

“Müşterilerimize tavsiyemiz, değişken ödeme elementinin payını artırmaları, iyi ve kötü performans arasında daha fazla fark oluşturmaları. Yüksek performans için ödüllendirme daha yüksek olmalı.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.