ŞİRKETE GÜÇ VERDİLER

Capital (Turkey) - - KADIN&LİDERLİK -

Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, üç kızı da üniversiteyi bitirene kadar her yaz porselen fabrikasında değişik bölümlerde rotasyonla staj yaptıklarını söylüyor. Güral, onlara aile işi dışında iş kurmak ya da hiç çalışmamak gibi seçenekler de sunduğunu belirtiyor. Yine de kızların üçünün de aile işinde çalışmayı tercih ettiklerini sözlerine ekliyor.

Güral, “Liderlik yeteneklerinin, şirketi rahatlıkla yönetecek bilgi birikimlerinin yeter derecede geliştiğini kabul ettiğimde ve de evleri ile işlerini beraberce yürüteceklerine kanaat getirdiğimde, şirketlerdeki birinci derece sorumlulukları kendilerine bırakarak, devir planlamasını başlattım” diyor.

Böylece ilerleyen yıllarda Nafi Güral Kütahya Porselen’in yönetim kurulu başkanlığına büyük kızı Sema Güral Sürmeli’yi, turizm grubu başkanlığına ortanca kızı Hediye Güral Gür’ü, e-ticaret işinin başına da küçük kızı Gülden Güral’ı getirdi.

Nafi Güral, kızlarının yönetime katılımının şirketi güçlendirdiği ve işleyişi daha etkin hale getirdiği görüşünde: “Kızlarım ile çalışmak benim için her zaman mutluluk verici oldu. Onların da benimle ve şirketlerimizde çalışma arzusu bizim gibi aile şirketleri için çok önemli. Kadın eli değen işlerin mükemmelliğini yaşayarak görüyorum ve her konuda kızlarımın yeteneklerinden yararlanıyorum” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.