STRATEJİ LOGODAN ÖNEMLİ

Capital (Turkey) - - KADIN&LİDERLİK -

şirketlerin akıllarında tutmaları gereken üç şey vardır: Birincisi, ekonomiler tıpkı okyanustaki dalgalar gibi bir inip bir çıkar. Eğer Türkiye’nin ekonomisi şu anda iyi bir performans göstermiyorsa gelecekte bir dönemde iyileşme ihtimali çok yüksektir.

İkincisi, pazarlama uzun vadeli bir uğraştır. Eğer bir şirket kısa vadede sonuç elde etmek istiyorsa o zaman indirim yapmak zorundadır. (Gerçi biz bunu tavsiye etmeyiz.) Bir şirket herhangi bir pazarlama programını yıllar, hatta on yıllar boyunca sürdürmeye hazırlıklı olmalıdır. İşte bu yüzden Türkiye’de şu anda bir pazarlama programı başlatmak için en mükemmel zamandır, çünkü diğer şirketler kendi pazarlama programlarında kesintiye gitmektedir.

Üçüncü konu ise Türkiye’nin genel anlamdaki ekonomik başarısı, öncelikle onun kendi ürünlerini global ölçekte pazarlayabilme yeteneğine bağlıdır.

logonuzu değiştirmek zorunda değilsiniz. Ancak logonuzun şirketinizin stratejisini yansıttığından emin olmanız gerekir. Bir şirket işe stratejiyle başlamalıdır. Sizin şirketinizi tüketicilere global anlamda cazip gelecek şekilde tanımlamanız gerekir. Ondan sonra da bu stratejiyi yansıtacak bir logo tasarlamanız gerekir. Mevcut logonuz gayet güzel olabilir. Ancak sizin sözel stratejinizle uyumlu da olmayabilir. Eğer durum böyleyse o zaman logonuzu değiştirmeniz şarttır. Strateji bir logo seçiminden çok daha önemlidir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.