ÖNCE SLOGAN SONRA GÖRSEL İMAJ

Capital (Turkey) - - KADIN&LİDERLİK -

illa da verilere inanmak zorunda değilsiniz. İki tür araştırma vardır: Bunlar, tüketicilere bugüne kadar neler yaptıklarını soran araştırmalar ve tüketicilere gelecekte neler yapacaklarını soran araştırmalar. Normalde tüketiciler geçmişte neler yaptıkları konusunda kesin bilgi sahibidir. Hangi markayı neden satın aldıklarını çok iyi bilirler. Ancak gelecekte neler yapabilecekleri konusunda pek de kesin fikir sahibi değiller. Yani tüketiciler, sizin ürün ve pazarlama mesajlarınızın sunulan ürünle tutarlı olduğunu gördüğünde fikirlerini radikal denilecek ölçüde değiştirebilir.

Örneğin iPhone piyasaya sürülmeden önce, bir cep telefonundan “internette sörf yapmak” için faydalanmayı isteyen tüketici sayısı yok denilecek kadar azdı. Ancak bu ürünün, bu görevi gerçekten yapabileceğini gördükten sonra büyük bir hızla fikirlerini değiştirdiler.

Aynısı Red Bull için de geçerli. Kapsamlı bir Red Bull araştırması yapmış şirket kurucusu Dietrich Mateschitz’e göre: “İnsanlar lezzetine, logosuna, marka ismine inanmamışlardı. Hayatımda böylesine korkunç bir felaket yaşamamıştım.” Ancak her şeye rağmen Red Bull’u piyasaya sürmüştü. Eğer siz de ürününüze gerçekten inanıyorsanız, sizin de aynısını yapmanız gerekir.

Gıda sektörüne faaliyet gösteriyoruz. Geleneksel medyadan faydalanmak istemiyoruz. Çünkü hedef tüketici kitlemiz, çoğunlukla gençler ve ayrıca bu işe ayıracak bütçemiz de yok. Biz aslında viral kampanyalar düzenlemek istiyoruz. Sizce onlara ulaşmak için doğru yolda mıyız? enç nesillere ulaşmak için dijital medyadan faydalanmak elbette ki çok mantıklıdır. Burada yapılması gereken ilk iş, hedef kitlenizi cezbedecek bir pazarlama mesajı veya sloganı yaratmak. Sonra bu sloganı takviye eden bir görsel imaj oluşturmanız gerekir.

Amerikan pazarında Red Bull’un muhteşem başarısının ardından bu piyasaya binden fazla başka enerji içeceği markası girmişti. Ancak aralarında tek başarılı olan ise Monster’dı.

Monster iki konuda mükemmel iş çıkarmıştı. Red Bull, piyasaya 8.3-oz.’luk teneke kutularda çıkmıştı. Oysa Monster piyasaya 16-oz.’luk teneke kutularla, yani neredeyse 2 katı büyüklükte çıkan ilk enerji içeceği markasıydı.

Sonra bu marka aradaki farkı dramatize etmek için “Monster” (Canavar) adını kullanmıştı. Ve görsel imaj olarak da bir canavarın pençelerini kullanmıştı. Şimdi bu markanın internet üzerinde kendi pazarlama mesajlarının iletişimini yaptığı türlü türlü canavarlardan faydalandığı son derece güçlü video kampanya bileşenleri var. Bu kampanyanın internet ortamında bir virüs gibi yayılıp yayılmadığından emin değilim. Ancak enerji içeceği pazarının en geniş hedef kitlesi olan gençler arasında derin bir etki yarattığından adım gibi eminim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.