“HIZLI ÇÖZÜM KABİLİYETİMİZ ARTTI”

Capital (Turkey) - - YENİ DÖNEM -

Aslında iş dünyasında yeni kuralları saymakla bitirmek mümkün değil. Örneğin, eskiden tam zamanlı çalışmak önemli bir unsur olarak görülürken bugün freelance çalışma yöntemi adeta bir trend halini almış durumda. Geçtiğimiz yıl Upwork şirketinin yaptığı araştırma da Amerika’da freelance çalışan sayısının 53 milyon kişi olduğunu ortaya koydu. Bu da iş gücü nüfusunun yüzde 34’ünü kapsıyor. Yani artık soru “Nerede çalışıyorsun” değil, “Ne iş yapıyorsun”. Bundan birkaç yıl öncesine kadar iş ve yaşamı birbirinden ayırmak önemli bir prensip olarak kabul ediliyordu. Bugün bu ikisini birbirinden ayırmak mümkün değil.

Londra’daki City University’nin öğretim görevlilerinden Andre Spicer, “Günümüz iş dünyasında iş ve yaşam dengesi birbirine karıştı. Airbnb ya da Uber gibi yeni nesil şirketler ve onların çalışma tarzı da bu ikisini birbirinden ayırmaya imkan vermiyor” diye konuşuyor.

YÖNETİME ERİŞİM ZORDU

Eskiden mesai saatlerimiz sabah 08.00’da başlıyor, akşam 18.00’da bitiyordu. Bugün mesai saatlerimiz yine 08.00’da başlıyor ancak 17.30’da sona eriyor. Geçmişte yönetime erişim de zordu. Artık açık kapı uygulaması var.

AÇIK KAPI UYGULAMASI

Açık kapı uygulamamız, şirketimizin yazılı olmayan kurallarından biri. Çalışanlarımızın görüş, şikayet ve önerilerini istediği herhangi bir yöneticiye istediği zaman aktarabileceği bir iletişim modeli. Geri bildirim almanın yanı sıra iş süreçlerine çalışanların entegrasyonu ve olası sorunlar için hızlı çözüm kabiliyetimizi artırıyor. Peki dünya genelinde görünüm böyleyken Türkiye’de nedir? Türk iş dünyasında özellikle yönetici ve patronlar cephesinde hangi kurallar artık tedavülden kalktı, onların yerini hangi kurallar aldı? İpekyol Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, “Eskiden e-posta kontrol etmeye çok az zaman ayırırdım ve bu nedenle e-postalara geç dönüş yapardım. Bugün bu durum tümüyle değişti” diyor. Artık mesajların telefonların posta kutularına dönüştüğünü belirten Ayaydın, “Herkeste akıllı telefon var, yani her an ulaşılabilir haldeyiz. Sürekli e-posta alıp kontrol edebildiğimiz için e-postalara da artık daha hızlı cevap veriyoruz ve gönderdiğimiz e-postaya cevap almak için beklediğimiz süre de kısaldı” diyor. Eskiden çalışanların reaktif davranmasının ve sadece verilen işi yapmasının beklendiğini de dile getiren Ayaydın, artık yeni kuralı da şöyle açıklıyor:

“Bugün her çalışanın proaktif davranarak işine değer katması gerekiyor. Herkesin ofiste çalışması da bir zorunluluktu. Çağımızın iş anlayışı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.