“KURUMSALDA REKABET DAHA KOLAY”

Capital (Turkey) - - BANKACILIK -

Finansbank’ın da kurumsalda bu yıl pazar payı kazanıp sektörün yüzde 30 üzerinde büyüme hedefi mevcut. Ömür Tan, “Son çeyrekte 500-600 milyon dolar yeni kredi kullandırmayı planlıyoruz. Sektör tercihimiz yok, firmalarımızın ihracat kredileri başta olmak üzere her türlü işletme ve proje finansmanı kredilerinde büyümek istiyoruz” diyor.

“Yılın ilk yarısı oldukça canlı geçti. Sonrasında seçim ve yazın etkisiyle yavaşlama görülse de bütçelediğimiz büyüme rakamları doğrultusunda ilerliyoruz” diyen TEB Kurumsal Firmalar Grup Direktörü Gülümser Özgün Henden de uzun vadeli kredilerde, yapılandırılmış finansman ve proje finansmanı işlemlerinde bü- ANA ODAĞIMIZ Kurumsalda hızlı büyüme planımız var. KOBİ ve bireysel bankacılıkta altyapı yatırımlarımız ve satış ekiplerinin yapılanması sonrası daha aktif olacağız. Bizim gibi müşteri ilişkisini ağırlıklı şubelerden veya müşteri temsilcileri üzerinden yöneten yapılarda, kurumsal ve ticari bankacılıkta rekabet etmek, büyük şube altyapı ve bölge ağı gerektiren perakende bankacılığa göre daha kolay oluyor. YÜZDE 10 BÜYÜYECEĞİZ Dolayısıyla kurumsal bankacılık önümüzdeki dönemde en hızlı büyüyeceğimiz alanlardan biri olacak. Bankamızın geniş imkanları sayesinde kredi, proje finansmanı, dış ticaret, hazine ve mevduat-fon yönetimi gibi konularda kurumsal bankacılıkta rahat büyüyebiliyoruz. Ayrıca bu konuda sorunlu kredi oranımızın düşük olması, teminatlı çalışma imkanları da büyümemizi kolaylaştırıyor. Kurumsal bankacılığın bilançomuz içinde önemli bir yeri var. Yıl sonuna kadar yüzde 10 daha büyüme hedefliyoruz. yümek istediklerini vurguluyor. “Büyük hacimli altyapı projeleri, enerji üretim gibi işleri yakından takip ediyoruz. Türev ürünler, emtia finansmanı, satın alma finansmanı, tahvil ve sukuk ihracı, uluslararası halka arz gibi hizmetler büyümeyi hedeflediğimiz alanlar” diyor.

ING Bank Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Alper Hakan Yüksel ise bu alanda planlarını şöyle aktarıyor: “Kurumsal bankacılıkta sektöre kıyasla gözle görülür hızlı büyüyeceğimizi öngörüyorum. Yılın kalan zaman diliminde yüzde 50’nin üstünde büyüme yaşayacağımızı tahmin ediyoruz.” Peki bu rekabetçi ortamda küçük ve yeni bankaların büyükler karşısında şansı ne? Peppers&Rogers Group Türkiye Genel Müdürü Selim Uçer, görece küçük oyuncuların kurumsal tarafta büyüme hedeflerinin nedenini, bireysel ve KOBİ taraflarında hizmet verebilmek için gerekli şubeleşme, ATM ağı, teknolojik altyapının maliyetinin yüksek olması gibi nedenlerle açıklıyor.

Deloitte Türkiye Finansal Hizmetler Endüstrisi Lideri Hasan Kılıç, “Küçük bankaların müşteriye şubeli veya şubesiz kanallardan hizmet satması ve sıfırdan pazar payı elde etmesi artık çok zor. Küçükler, niş bankacılıkta hizmet sunarak öne çıkabilir” diyor. EY Türkiye Danışmanlık Bölüm Başkanı Selim Elhadef de yeni ve küçük ölçekli bankaların avantajının, belirli niş segmentlere odaklanarak büyük bankalara oranla küçük şube ağları, operasyonel yapılarıyla farklı taleplere hızlı yanıt vermek olduğunu söylüyor.

Küçük ölçekli bankalar da rekabette en çok hız ve esnekliklerine güveniyor. ABank’tan Yıldırım, “Hızımız, uzmanlığımız ve esnekliğimiz bizi bu segmentte tercih edilen banka yapacak. Bunun için hedeflediğimiz sektörlere odaklanan, teknolojiyi iyi kullanan banka olmak için çalışıyoruz” diyor. Bekir Dildar da “Müşteriye hızlı ve kaliteli hizmeti belli bir fiyatla verirseniz müşteri icabet eder, nitekim bugüne kadar böyle oldu” şeklinde konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.