“2015 GEÇİŞ YILI OLDU”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

SEÇİM ETKİSİ

Son 1,5 yılda 4 seçim olunca herkes şöyle bir oturup düşünüyor, yatırımlarını revize ediyor. Dolayısıyla bu yıl, maalesef geçiş yılı oldu. Şimdi yeniden herkes seçime odaklanıyor. Seçim öncesi ve sonrası diye bakarsak her seçimde 3-4 ay gidiyor. Geçen yıl mart ayından beri konsantrasyonun kaybolduğu, insanların seçime ve politikaya odaklandığı bir süreç yaşanıyor.

BÜTÇELER KASIMA KALDI

Sanayici, ticaret erbabı seçim sonuçlarını gördükten sonra 2016 bütçesini yapacak. Biz de genelde bütçeyi ekimde yaparız ama şimdi seçim sonuçlarına göre belirleyeceğiz. İnşallah iyi, barış içinde bir seçim olur. Hükümet de kurulursa iş dünyası önünü daha rahat görür. Tüm iş dünyasının çağrısı “Barış olsun, hükümet kurulsun” yönünde.

2016 NASIL GİDER?

Yakın zamanda gittiğim bir toplantıda Başbakan, “Bundan sonra seçim öngörmüyoruz” dedi. Seçimler Türkiye’de tüm ekonomiyi, kamu ve özel sektörü etkiliyor. Bu ortamda kim yatırım yapar? 2016 için de seçim sonuçlarını bekleyeceğiz. Ancak vatandaş bu yıl ekonominin gidişatını bizden iyi gördü. Faizlerin artacağı düşüncesiyle konut ve otomobilde yılbaşında önemli alımlar yapıldı, şimdi beklemedeler...

Türkiye’de ekonominin ana motoru inşaat, biz inşaatta aktifiz. Büyük taahhüt işleri ve konut projelerinde varız. Aynı şekilde turizm alanında da güçlüyüz. Burada yurtdışı bankamız Credit Europe ile Rusya’da turizm alanında tur operatörleriyle çok iyi işbirliklerimiz var. Geçtiğimiz dönemde bu banka anında turizm kredileri veriyordu. Biz geçen 4 yıl bunun getirisini iyi aldık. Ancak Rus ekonomisinin kötü gitmesi nedeniyle bu gelirler bu yıl azaldı. Eğer Rusya yeniden toparlanır, enerji fiyatları yeniden yükselirse bu gelirlerimiz yükselecek. Şimdilerde toptan gıda ve perakende işlerine girmeye başladık, buraya odaklanıyoruz. Enerji sektöründe de aktif olmak istiyoruz ama enerji yatırımlarında vadeler 10-12 yıl, çok uzun. O nedenle bu alanda ancak köprü kredilerde varız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.