Hisse alımı için erken

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM - / VADE KISALDI

Son dönemde kurlarda yaşanan artış eğilimiyle birlikte BES fonlarında döviz ürünlerine yatırım yapanların performansı öne çıkıyor. 31 Ağustos-21 Eylül tarihleri arasında en çok kazandıran fon yüzde 4,34 getiriyle Ergo Emeklilik ve Hayat Gelir Amaçlı Kamu Dış Borçalnma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu (EYF) oldu. İkinci sırada yüzde 3,90 getiriyle Allianz Yaşam ve Emeklilik Gelir Amaçlı İkinci Kamu Dış Borçlanma Araçları EYF ve üçüncü sırada yüzde 3,84 getiriyle Allianz Yaşam ve Emeklilik İkinci Esnek EYF var. ED’in faiz artışını ilerleyen tarihe ötelemesine karşın dolar arzında sıkılaşmanın devam edecek olması, gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkiliyor. Ayrıca Çin’deki durgunluğun devam edecek olması, global piyasalardaki resesyon riskini artırıyor. Bu gelişmenin endeksleri hem de emtia tarafını olumsuz etkilemeye devam edeceğini söyleyen IKON Menkul Genel Müdürü ENGİN KURU, endeks için bu ay 65.000-70.000 bandında bir hareket bekliyor. Böyle bir ortamda portföyde hisse artırımı önermeyen Kuru, hisse seçiminde ise döviz ağırlığı yüksek Enka, Erdemir gibi şirketleri öneriyor. Engin Kuru, “Yurtdışında resesyon riskinin artmaya devam etmesi ve önümüzdeki dönemlerde büyüme rakamlarında yaşanabilecek geri çekilmeler, global endeksleri negatif yönde etkileyecektir. Yurtiçinde ise yıl sonu yaklaşırken özel sektörün kısa vadeli borçları devam ediyor. Bu nedenle kur baskısı piyasalarda etkili olabilir. Kısa vadeli faiz oranlarının uzun vadeli faiz oranlarının üzerinde olması da faizlerin yukarı yönlü seyrine devam edeceğinin bir işareti olarak algılanabilir.”

FED faiz artırmadığı için Merkez Bankası’nın da faiz artırma beklentisi düşük bulunuyor. Böyle bir ortamda faizde çift haneli seviyeler devam edecektir. Yatırımcı tercihini

/ DÜŞÜŞLERDE ALINIR Eylül’de 3,05’in üzerine çıkarak tarihi rekor seviyelerini gören dolar/TL’nin yeni rekor seviyeleri görmeyeceğini söylemek çok güç. Özellikle 28 Ekim FED toplantısı ve 1 Kasım genel seçimi öncesindeki anketler, kurda yeni yukarı hareketlerini beraberinde getirebilir. Böyle bir ortamda da 2,90 seviyelerine gerileme durumunda yatırımcılar, dolarda yeni pozisyon açabilir. Kurda daha aşağı seviyeler ise FED’in faiz artırımı beklentisi nedeniyle düşük olasılık. mevduattan yana da kullanabilir, ÖST’den yana da. Son dönemde kısa vadeli tahvil bono fonlara para girişi var. Yatırımcıların fırsatları değerlendirme adına strateji uyguladığı belirtiliyor.

/ HİSSELER UCUZ AMA Hisse almalı mı? Yoksa daha aşağı seviyelerden de fırsat olur mu? Her iki soruya da ‘evet’ denilebilir. Çünkü büyük hisseler arasında değerlemesi dolar bazında cazip hale gelen, kur riski düşük, döviz kazanan şirketler var. Bunun yanında endeks için kritik bir takvim var. Ay sonuna doğru FED toplantısı gündemde. 1 Kasım’da ise seçim yapılacak. Buradan gelecek olumsuz haberler, endeksi daha da düşürebilir.

/ GERİ ÇEKİLMELER FIRSAT Geçen ay 1.100 dolar dolar/ons seviyelerine gevşeyen sarı maden, sonrasında FED’in faiz artırmayacağı beklentisiyle gelen alımlarla birlikte yönünü yukarı çevirdi. Gram/TL bazında da 110 TL’ye doğru hareketler gözlendi. Son dönemde altının 1.100 dolara doğru geri çekilmelerinde portföylere bir miktar altın konulması gerektiği yönünde görüşler artıyor. Ancak bu oran yüzde 1520’leri geçmemeli. Çünkü FED’in faiz artırımı beklentisi, baskı unsuru olmayı sürdürüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.