İNOVASYONDA BAŞARININ SIRRI

Capital (Turkey) - - RICHARD BRANSON -

ransferwise ismi şirket uçurumun kenarından dönen şirketlere mükemmel bir örnek. Zaten benim de bu şirkete yatırım yapmamın asıl nedenlerinden biri de bu. Bu şirketin kurucularından Kristo Käärmann ve Taavet Hinrikus’a ihtiyaç duyduklarının zıddı para biriminden ödeme yapılıyordu: Taavet’e Euro para birimiyle ödeme yapılıyordu ancak kendisi Londra’da yaşıyordu; Kristo’ya ise Pound para birimiyle ödeme yapılıyordu ancak ipotekli ev kredisinin taksitlerini Euro cinsinden ödemek zorundaydı. Her iki adam da ellerindeki dövizi bozdurmak için bankalara başvurmak zorunda kalıyordu ve yaptıkları her işlemde komisyon adı altında yüzde 5 zarar ediyorlardı.

Sonunda bu iki girişimci kendi aralarında bir anlaşma yaptı: Taavet elindeki Euro’ları Kristo’nun banka hesabına yatıracak ve Kristo da elindeki Pound’ları Taavet’in banka hesabına yatıracaktı ve böylece bankalara ödedikleri komisyondan kurtulmuş olacaklardı. Farklı para birimleriyle ticaret yapan insanları birebir eşleştiren bir servis olan Transferwise çok kısa bir süre sonra işleri yoluna koymuş ve düzenli çalışmaya başlamıştı.

Peki bu modeli o kadar özel kılan ne?

Uluslararası para transferi piyasası dünyanın dört bir yanındaki insanlara çok gerekli bir hizmet sunuyor. Hatta bazı endüstri tahminlerine göre yılda 5 ile 10 trilyon dolar arasında para transferi yapılıyor. Ancak son 10 yıl içinde bu sistem kendini pek de fazla geliştiremedi. Bilhassa da çoğu bankalar aynı hizmet için gereksiz yere olağanüstü yüksek komisyonlar talep ettiklerinden ve bazıları da bu komisyonlar konusunda olmaları gerektiği kadar şeffaf olmadıklarından bu pazarda bozuculuk yapılmasının vakti geldi. Paralarını Transferwise aracılığıyla gönderen insanlar (sıklıkla gelişmiş ülkelerde çalışan ve gelişmekte olan ülkelerdeki akrabalarına para gönderen işçiler) kısa bir sürede paralarını hem çok daha çabuk hem de çok daha düşük bir maliyetle transfer edebileceklerini gördü.

Bu sektörde benim gözüme çarpan bir başka inovasyoncu ise geçen haziran ayında benim de jürisinde olduğum Virgin Media Business’ın Pitch to Rich Ödülü’nü kazanan İngiltere merkezli yeni kurulmuş bir teknoloji şirketi olan Fourex’di. Uluslararası para takası konusunda Fourex’in farklı bir yaklaşımı var: Onlar yabancı para biriminden bozuk paraları ve kağıt banknotları Pound’a,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.