AMFİDE ÖĞRENEMEYECEĞİNİZ 4 DERS

Capital (Turkey) - - RICHARD BRANSON -

Benim çalışarak öğrendiğim ve asla bir üniversitede öğrenemeyeceğim dört tane altın kuralım var.

Okullarda girilen sonu gelmeyen sınavların büyük bir stres içinde geçtiğini ve başarılı olmak için çok sıkı çalışmak gerektiğini hiç kimse inkar edemez. Ancak genç girişimciler için bunca zaman ve çaba çok daha iyi bir amaç doğrultusunda harcanabilir.

İşe ilk başladığım zamanlar aşırı utangaç bir çocuktum ve yeni bir şirket kurma fikri yani toplantılar yapmak, fikirler geliştirmek ve bir takıma liderlik yapmak bana çok korkutucu geliyordu. Ancak bir işi öğrenmenin en iyi yolu onu bizzat yaparak öğrenmektir. İşletmecilik diplomaları olsun veya olmasın işe yeni başlamış tüm girişimciler işi deneme yanılma yöntemiyle öğrenir. Neyin işe yarayıp neyin işe yaramayacağını açıklığa kavuşturdukça kendi tarzınızı oluşturursunuz.

Bir girişimci olarak çalışmak sizin maceralardan hoşlanıyor olmanızı gerektirir. Endüstriniz hakkındaki her şeyi kendinize öğretmeniz ve aynı sorunlar üzerinde çalışan geniş bir arkadaş ve dost grubu kurmanız gerekir. Ancak bu insanlar çok farklı alanlardan veya bölgelerden de olabilir. Danışmanlarınızın sadece etrafınızdaki insanlardan olması gerekmez.

Benim ebeveynlerim küçücük yaşımdan itibaren beni dünyayı keşfetmeye teşvik etmekte çok dikkatli davrandı. Ben de çoğu girişimcinin özünde oldukça meraklı ve cesur insanlar olduklarını fark etmiştim. Zaten biz Virgin’de ne zaman yeni bir şirket kursak veya yeni bir pazara girsek ve hatta yaptığımız partilerde bile çalışanlarımızın hepsi de bu ruh hali içindedir. Biz daima çalışanlarımızı ofis

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.