HEDEFİ GENÇLER

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

ZOR YIL

Mart 2014’te meydana gelen don nedeniyle kuruyemişe konu olan mahsullerde rekolte düşüşleri meydana geldi. Ürün yetersizliği antep fıstığı, fındık, kayısı gibi ana girdi ürünlerinde fiyatları yükseltti. Dövizdeki artış ise badem, ceviz, kaju gibi sektörün net ithalatçı olduğu ürünlerde fiyat artışına neden oldu. Son 6-7 yıldır yüzde 5-10 arasında büyüme gösteren sektörün gelişimi neredeyse durdu.

PAKETTE BÜYÜDÜ

Sağlıklı ürünlere yönelik artan ilgi, diyetisyen ve doktorların tavsiyeleri kuruyemişi sağlıklı atıştırmalık olarak yeniden konumlandırdı. Sektördeki bir başka olumlu gelişme ise paketli kategorinin büyümesi. Ancak tamamen tarımsal mahsullerdeki gelişmelere duyarlı bir yapıya sahip olması sektörü olumsuz etkiliyor.

İYİMSER BAKIYOR

2015 içinde düşük rekolte düzeyleri ve artan döviz nedeniyle son tüketici fiyatlarında yaşanan tarihi yükselişlere rağmen sektör yıl sonunda yüzde 2,7’lik bir büyüme ile 3,7 milyar TL’lik bir hacmi hedefliyor. Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi, “Veriler, kuruyemişin daha çok orta yaş grubu tarafından tercih edildiğini gösteriyor. Hedefimiz, kuruyemişi genç kitlelere sevdirmek” diyor.

İHRACATI ARTIYOR

Türkiye’nin kozmetik ihracatı 1,3 milyar dolar civarında. Sektör, her yıl ihracatını yüzde 8-10 artırıyor. Geçen yıl sektör en çok ihracatı Irak, Rusya ve İran’a yaptı. Almanya, Azerbaycan-Nahcivan, Ukrayna, Libya, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri ve Romanya ise en çok ihracat yapılan diğer ülkeler.

MARKALAŞMA EKSİK

Sektör üretim çeşitliliği ve kalite bakımından iyi bir konumda olsa da markalaşma konusunda eksiklikleri var. Rakipleriyle arayı kapatmak için İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) bünyesinde oluşturduğu turkishcosmetics.org ile sektörün yeni pazarlara ulaşması için çalışılıyor.

HEDEFİNDE NE VAR?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.