TEHLİKELİ SİNYALLER

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON - İhracat potansiyeliyle gelecek vadeden sektör, 5 yıl içinde kozmetik ihracatını 3 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. 2023 hedefi ise 4 milyar dolarlık bir ihracata ulaşmak. İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “İnovasyon ve markalaşmada fark yaratma

2014’TE GERİLEDİ

Çelik sektörü 2014’ü gerilemeyle kapattı. Sektörün ihracatı bir önceki yıla göre değer bazında yüzde 4,4 düşüşle 13,2 milyar dolar oldu. Miktarda ise yüzde 4,6 düşüşle 17,5 milyon ton olarak gerçekleşti. Arap Baharı’ndan olumsuz etkilense de 2014 yılında sektörün en büyük pazar payına sahip olduğu bölge yine Ortadoğu oldu. Ortadoğu’yu AB, Kuzey Amerika ve Kuzey Afrika ülkeleri izledi.

PAY KAYBEDİYOR

Çin, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerin Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarına uymadan teşvikli, dampingli, hatta GTİP’lerinde (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) hile yaparak ihracat yapmaları sektörün buralarda pazar payı kaybetmesine neden oluyor. Yine tüm dünyada cevher fiyatlarında yaşanan düşüş ve emtia fiyatlarındaki gerilemeler, sektör ihracatındaki değer bazındaki düşüşlerin en önemli sebepleri arasında.

ORTA VADE RİSKİ

Sektörün ana pazarlarından gelişmekte olan ülkeler hükümetlerinin de desteğiyle kendi çelik endüstrilerini oluşturmaya yönelik yatırımlar yapıyor. Örneğin bu nedenle sektörün Suudi Arabistan’da pazar payı düştü. Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, “Bu durumun orta vadede ihracatımıza olumsuz etkisi olacaktır” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.