STANDART PEŞİNDE

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

2014 İYİ GEÇTİ

Makarna sektörü, 2014’ü oldukça olumlu geçirdi. Sektör, 2014’te hacim olarak yüzde 4, değer olarak ise yüzde 10 büyüyerek son 6 yılın en yüksek hacim artışını yakaladı. İç tüketimdeki artışa paralel olarak ihracatta da 2013 yılına göre yüzde 8’lik bir artışla 742 bin ton düzeyine çıkıldı. Sektörün kullanılabilir kapasitesi ise 2 milyon tonu aştı.

KALİTE EROZYONU

Makarna sektöründe rekabet, ağırlıkla inovasyon, değer yaratma ve tüketici iletişimi üzerinden değil fiyat rekabeti şeklinde yürütülüyor. İhracatta fiyatı düşürmek için yapılanlar, iç pazarda ise market markalarının (PL) raf fiyatını tutmak için kaliteden verilen tavizler, makarnanın kalitesini düşürüyor çekiyor.

BÜYÜMEDEN UMUTSUZ

Sektör ihracatta İtalya’nın arkasından ikinci, üretimde ise İtalya, ABD ve Rusya’nın arkasından dördüncü sırada. Ancak mevcut problemlerin üzerine gitmedikçe, çift haneli büyümeleri tekrarlayamayacağı görüşü hakim. Barilla Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Güneş Karababa, “İhracat pazarlarında marka gelişimine yatırım yapmadan, ‘yüksek kaliteli Türk makarnası’ algısını yaratmadan, sürdürülebilir uzun vadeli büyüme mümkün değil” diyor.

İHRACATI ARTTI

Züccaciye sektörü, yıllık 6,7 milyar dolarlık üretim hacmine sahip. Sektörün ihracatına bakıldığında Türkiye dünya sıralamasında yüzde 2,92 payla 6’ncı sırada. En çok ihracatı sırasıyla Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa’ya gerçekleştiren züccaciye sektörünün 2014 yılı ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 12,5 artarak 4,5 milyar dolara ulaştı.

İNOVASYON EKSİK

AR-GE yatırımlarının kısıtlı oluşu ve buna bağlı olarak tasarımda ve inovasyondaki yetersizlikler sektörün başlıca sorunları arasında. Kurumsallaşmaya geçişte yaşanan sıkıntılar, hammadde girdileri, ithalata getirilen yüksek oranlı gümrük vergileriyle sınır ticaretinin neden olduğu kayıt dışı, haksız rekabet ise sektörün mücadele ettiği diğer problemler.

GELECEKTEN UMUTLU

2015 sonunda züccaciye sektöründe az da olsa küçülme yaşanması ve 2015’in 10 milyar dolar civarında cirosal büyüklükle tamamlanması bekleniyor. İhracatta ise yüzde 13,3’lük düşüş beklentisi söz konusu. Ancak sektör, orta vadede umutlu. Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan , “Üretim hacmimizin 5 yıl içinde 10 milyar dolar seviyesine yükselmesini hedefliyoruz” diyor.

DEĞER FARKI

2010’dan itibaren kademeli olarak artan ihracatı, geçen yıl özellikle Irak ve Rusya’da yaşanan krizin etkisiyle bir miktar düşüş yaşadı. Bununla birlikte seramik ürünlerinde yüksek katma değer oranları yakalanmaya başlandı. Örneğin seramik kaplama malzemelerinde en yüksek katma değer, ince porselen karo ihracatıyla elde edilirken burada fiyat 35 dolar/metrekare düzeyine ulaştı. Sektör 2014’te yüzde 2 artışla 1,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

AR-GE İLE BÜYÜYOR

Türkiye, dünya seramik sektörü ihracatta büyük ülke durumunda. Sektör ileri teknoloji kullanan üretim tesisleri ve tasarım ofisleriyle artık dünyada kalite bakımından İtalya ve İspanya gibi ülkelerin rakibi durumunda. Sektör temsilcileri tasarım ve teknolojide güçlenerek bu konumlarını korumayı hedefliyor.

TANITIMLA BÜYÜYECEK

Yurtiçi ve yurtdışı tanıtım faaliyetleriyle ihracatı artırmak seramik sektörünün öncelikle hedefi. Bu kapsamda sektör ana pazarları olan ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’da daha da büyümeyi planlıyor. Seramik Tanıtım Grubu (STG) Başkanı Bahadır Kayan, “Halen 1,1 milyar dolar olan ihracat rakamını, 2023’te 3,5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.