KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNLERİNDE DÜŞÜŞ VAR

Capital (Turkey) - - KONJONKTÜR -

Bu puanlamaya göre teorik olarak bir yılın alabileceği en düşük değer 1 (iktidarda bir tek parti hükümetinin bulunduğu ve başka gelişmenin olmadığı durum), en yüksek değer ise 7 (iktidarda demokrasi dışı bir hükümetin bulunduğu, bir seçimin yapıldığı, hükümet değişikliğinin yaşandığı ve demokrasiye dış müdahalenin olduğu bir durum) oluyor. Siyasi belirsizlik ölçüsünü oluşturmak için bu değerleri 0-1 MF’nin yılda iki kez hazırladığı World Economic Outlook (WEO) isimli raporunun bu yılki ikincisi geçen ay yayınlandı. IMF’nin bu rapordaki küresel büyüme tahminlerinde önceki tahminlerine göre düşüş var. Son rapora göre IMF, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 ve 2016’da ise yüzde 3,6 büyüyeceğini tahmin ediyor. Oysa geçen temmuz ayında yapılan tahminlerde hem 2015 hem de 2016 büyüme tahmini 0,2 puan daha yüksekti. 2015 yılı büyüme tahmini geçen nisan ayında yayınlanan önceki WEO raporuna göre ise 0,4 puan aşağıya inmiş bulunuyor. IMF’nin son tahminleri, küresel büyümede geçen yıla göre bir miktar yavaşlamaya da işaret ediyor. Küresel ekonomi geçen yıl yüzde 3,4 büyümüştü.

Küresel ekonomideki bu yavaşlama, emtia fiyatlarındaki gerileme, finansal piyasalardaki dalgalanma, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin değer kaybı gibi faktörlerden kaynaklanıyor. Başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarındaki düşüş, Türkiye gibi ithalatçı ülkelerin işine yarıyor ama ekonomisi bu ürünlere dayanan ülkelerde talebin zayıflamasına neden oluyor. Finansal piyasalardaki dalgalanma geleceğe ilişkin beklentileri bozarak, para birimlerinin değer kaybı da ithalatı pahalandırarak yine talebin zayıflamasına yol açıyor. Bu gelişme de küresel ticaret hacmindeki artışı yavaşlatarak büyümeye olumsuz yansıyor. Nisan ayında yayınlanan önceki WEO’da bu yıl küresel ticaret hacminin yüzde 3,7 artacağı tahminini yapan IMF, şimdi bunun için yüzde 3,2’lik tahmin yapıyor. Bu ise küresel ticarette geçen yılın hafif altında bir artışa işaret ediyor.

Küresel finans piyasalarındaki dalgalanma büyük ölçüde ABD’deki faiz artışı beklentisinden kaynaklanıyor. Esasında ABD’nin merkez bankası olan FED’in eylül ayı toplantısında faiz artışı yapmaması üzerine bunun olasılığı bu yıl için azaldı. Ancak hala böyle bir olasılık var. ABD’de faizlerin artmasına bu yıl olmasa bile gelecek yıl kesin gözüyle bakılıyor. IMF de bu nedenle bu yıl dolar mevduatlarındaki faiz oranının 0,1 puan yükselişle yüzde 0,4’e çıkmasını beklerken, 2016 yılı için ise yüzde 1,2’lik öngörüde bulunuyor. Avrupa’da ise hala gevşek para politikasıyla ekonomi canlandırılmaya uğraşıldığı için Euro mevduatlarının faiz oranının sıfır civarında kalmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

WEO’da Türkiye’ye ilişkin tahminler de var. Bu tahminlere göre Türkiye ekonomisi, bu yıl aralığında ölçeklendirdik. Böylece “0” değerinin siyasi belirsizliğin en düşük olduğu durumu, 1 değerinin ise siyasi belirsizliğin en yüksek olduğu durumu ifade ettiği bir siyasi belirsizlik ölçüsü elde ettik.

BELİRSİZLİK VE BÜYÜME

Konjonktürün üçüncü sayfasında, bu hesaplarımızın sonucunda oluşturduğumuz siyasi belirsizlik ölçüsüyle yüzde 3, 2016’da ise yüzde 2,9 büyüyecek. Önceki WEO’da Türkiye için 2015 yılı büyüme tahmini yüzde 3,1 ve 2016 büyüme tahmini ise yüzde 3,6 düzeyindeydi. IMF, özellikle 2016 büyüme tahmininde ciddi bir revizyon yaptı. Küresel ekonomideki gelişmelerin dışa açık bir ülke olan Türkiye’yi de olumsuz etkilemesi yanında siyasi sorunlarla da uğraştığımız için elbette bunda şaşacak bir şey yok. Bu arada IMF’nin ekonomideki yavaşlamanın cari açığı biraz aşağı çekeceğini ve işsizliği ise yükselteceğini öngördüğünü de belirtelim. IMF’ye göre enflasyon ise bu yılın sonunda yüzde 8 olurken, 2016’nın sonunda yüzde 6,5’e iniş yapacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.