“YURTDIŞINDA ORTAKLIKLARA AÇIĞIZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Fatih Kıral, Türkiye’nin en köklü mobilya markalarından... İstanbullu olan Kıral Ailesi 150 yıldır mobilya işinde. Aile işinde birinci kuşak olan Hüsnü Kıral, 1954 yılındaki Kapalıçarşı’daki büyük yangından sonra İstanbul’un Üsküdar, Moda, Nişantaşı ve Tophane bölgelerinde mağazalar açarak büyümeyi tercih etti. Markanın bugüne taşınmasında büyük rol sahibi olan ikinci kuşak Fatih Kıral da Nişantaşı mağazasında çalışarak iş hayatına atıldı. Ağabeyleriyle birlikte başladığı mobilya işinde, 1980 yılında yoluna tek başına devam kararı alması ise onun için dönüm noktası oldu. Kendi adını taşıyan ilk mağazasını İstanbul Bağdat Caddesi’nde açan Kıral, ilerleyen yıllarda diğer mağazaları devreye aldı.

Bugün Fatih Kıral Mobilya, 6 tanesi çocuk konseptli olmak üzere 13 mağazasıyla perakendede büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Ömerli’de 10 milyon dolar yatırımla 10 bin metrekare kapalı alana sahip yeni bir fabrikayı hayata geçiren şirket, bu yatırımla üretim kapasitesini 10 kat artırmış durumda. İlk üretim tesislerini Üsküdar Libadiye’de kurduklarını belirten Fatih Kıral Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kıral, “Artık oraya sığmıyorduk. Şimdi son teknolojilerle donatılmış bir tesise sahibiz. Üretim kapasitemiz en az 10 misli arttı. 200’ün üzerinde çalışanı olan tesisimizde mobilyayla ilgili her şeyi üretiyoruz. Otel ve çok konutlu projeler için de çok daha hızlı şekilde üretim yapabiliyoruz” diyor.

Türkiye’de mobilya sektörü 9 milyar dolarlık bir hacme sahip. İrili ufaklı yüzlerce oyuncunun yer aldığı sektörde yeterli markalaşma henüz sağlanabilmiş değil. Bu ortamda kendi adıyla markalaşmanın kendisi için en önemli başarı olduğunu dile getiren Fatih Kıral, bulunduğu noktadan memnun. A plus müşteri grubunda küresel markalarla yarıştıklarını ifade ediyor.

Ancak memnun olmadığı noktalar da var. Yurtiçinde çok daha fazla büyümenin kendileri için bu aşamada mümkün olmadığını dile getiren Kıral, en çok markanın tüketici nezdinde pahalı olarak algılanmasından şikayetçi. Kalite olarak A plus kategoride olmalarına rağmen Türkiye’de bulunan tüm markalara bakıldığında kendi fiyat skalalarının birçok markayla aynı olduğunu söylüyor. “Şirketimiz 50’ye yakın dünyaca ünlü mobilya markasının Türkiye distribütörü. O markaların koleksiyonlarını almak isteyen müşterilerimiz, tabii ki yerli üretimimize göre daha yüksek ödeme yapıyor. Ama Fatih Kıral Mobilya’nın kendi üretiminden mobilya almak isteyen herkese uygun ürünlerimiz var” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.