“LEVENT RİSKLİ DEĞİLDİ”

Capital (Turkey) - - NASıL BAŞARDıM? -

yılında Türkiye’deki ilk AVM’yi biz açtık. O dönemde Türkiye çok hızlı gelişiyordu. İstihdam artmaya başladı, sanayi gelişti. Aynı zamanda ihtiyaçlar da değişti. Zamandan kazanma çok önemliydi. Bu nedenle herkes tüm ihtiyaçlarını tek bir yerden karşılayacağı yerlere yöneldi. Gelen yabancı rakipler de bizi örnek aldı. Hatta bizden elaman aldılar. Daha sonra Güneşli ve Kozyatağı’nda AVM açtık. Benim için bu yatırım risk değildi, ülke benim ülkem sonuçta. Ben perakendeden gelen bir insanım. Perakende satışta müşterinin beklentilerinin neler olduğunu biliyorum. Yeniliklere de açığım. Aynı zamanda niteliği de görüyordum. Zaman içinde cironun yüzde 70’ini AVM’ler oluşturdu. Kârlılığın da yüzde 80’i buradan geliyor.

Daha sonra dikkat çeken Levent’deki AVM’miz oldu. Biz Levent’te alışveriş merkezi açmayı hiç riskli görmedik. Doğru işi, doğru zamanda, doğru yerde yaparsanız başarılı olursunuz sonuçta. nun dışında ABD’ye ve Avrupa’ya 35-40 milyon dolarlık ihracatımız var.

Satış fiyatımız marka olmayanlarla aynı. Bu da rekabet avantajı sağlıyor. Biz markayız diye fiyatımızı artıramayız. Artırırsak bu kadar hacimde mal satmamız mümkün değil. Amacımız toplumun tamamına hizmet etmek. Kaliteli ürün demek pahalı ürün demek değildir. Kaliteli ürünü verimli üretirseniz fiyatınız da uygun olur.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.