“KADIN İSTİHDAMINI ÇOK ÖNEMSİYORUM”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - TUNCAY ÖZİLHAN / ANADOLU GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI

İŞTE EŞİTLİK MİGROS’LA GELEN MUTLULUK

Kadın istihdamını desteklemeyi çok önemsiyorum. Haziran 2015 sonu itibarıyla 14 bin 649 kadın çalışan sayısına ulaştık. Kadın yönetici sayımızsa 2005 oldu. Özellikle Migros’un grubumuza katılımı sonrasında insan kaynağımızdaki artış ve kadın çalışan sayımızın geldiği noktadan dolayı çok mutluyum.

2012 yılında Dünya Ekonomik Platformu ve T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı liderliğinde ve Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’ndaki ekonomik katılım ve fırsatlar uçurumunu önümüzdeki 3 yıl içinde yüzde 10’a kadar azaltmak amacıyla hazırlanan İşte Eşitlik Bildirgesi’ni imzaladık. Anadolu Grubu’nda fırsat eşitliliğini desteklemek ve uzun vadede en ileriye taşımak en önemli stratejilerimizden biri.

AYRIMCILIK YAPMAYIZ

Bu kapsamda, 2013 yılında ‘AG Fırsat Eşitliği Politikası’nı oluşturduk. Buna göre, “İşe alımlarda ve çalışma hayatları süresince çalışanlarımıza yaş, cinsiyet, ırk, din, dil, etnik köken, cinsel yönelim, inanç, medeni, sosyal veya ekonomik durum, engellilik hali, politik görüş, sendikal faaliyetlere katılım ve üyelik, hamilelik ya da askerlik hizmeti durumu açısından ayrımcılık yapmayız.”

6 KADIN GENEL MÜDÜR

Bu anlamda, Anadolu Grubu’nun şirketlerinde hemen hemen her kademedeki pozisyonlarımızda kadın çalışanlarımız yer alıyor. Ayrıca grup şirketlerimizden ABank, Adel, Mc Donald’s, Efes Tur, ALease ve Anadolu Sağlık Merkezi’nin genel müdürleri kadın. AG Fırsat Eşitliği Politikası gereği işe alım ve terfilerde cinsiyet ayrımcılığının karşısında duruyoruz. Tüm çalışanlarımızın kariyer fırsatlarından eşit yararlanabilmeleri adına mekanizmalarımız bulunuyor. Kadın çalışanlarımıza doğum öncesi ve sonrasındaki dönemde iş ve özel hayatlarını dengeleyebilmeleri için esnek çalışma fırsatları sunmaya çalışıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.