“BÜTÇEMİZİ GÜNCELLİYORUZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

me konusunda biraz daha fazla endişe duyabilirsiniz. Ya da arabanızı değiştirmeyi erteleyebilirsiniz ama daha ucuz bir şampuan kullanımına geçmek sonraki aşamalarda gerçekleşir. Global ortama baktığımızda, önemli endüstrilerde yavaşlama görüyoruz. Özellikle 1 ay önce Çin’de yaşadığımız “Kara Pazartesi”, Çin’deki birtakım göstergelerin beklenenin altında olması ve büyümenin yavaşlaması önemli. Çin, Henkel’in özellikle yapıştırıcı sektörü için çok önemli bir pazarı. Henkel’in dünyadaki en modern ve büyük fabrikalarından biri Çin’de kuruldu. Dragon adında gerçekten dünyada örnek gösterilen bu fabrikaya Henkel büyük yatırım yaptı. Çin’de yapıştırıcı satışımız 1 milyar Euro’nun üzerinde. Tabii ki yavaşlama öncelikle endüstriyel tarafta kendini hissettiriyor.

Tüketiciye yansıması biraz daha vakit alıyor. Şu anda 2015’in ilk 7 aylık sonuçlarına baktığımızda Türkiye’de bulunduğumuz pazarlarda dikkate değer bir büyüme var. Şampuan geçen yılın aynı

ZAM KAÇINILMAZ

Şu anda bütçelerimizi yeniden güncelliyoruz, çünkü maliyetler artıyor. Artan maliyetinizi rekabetçi piyasada aynı oranda artırıp tüketiciye yansıtma şansınız yok. En uygun koşullarda tüketiciye ürünümüzü sunmaya devam etmek için çalışıyoruz. Bu tabii ki kârlılığımızı etkiliyor. Nasıl daha verimli olabiliriz, nasıl maliyetlerimizi azaltabiliriz sürekli bunlara çalışıyoruz. Tabii bazen de ürün fiyatlarına zam kaçınılmaz oluyor. Kur artışlarının Türkiye’de enflasyon üzerinde çok önemli bir etkisi oluyor.

PETROL ETKİSİ KISMİ

Petrol fiyatları tarihin en düşük seviyelerinde. Petrol önemli bir hammadde. Türkiye net petrol ithal eden ülke. Türkiye’nin dış açığına pozitif bir katkısı var ama onun dışındaki bütün hammaddelerin çok önemli bir kısmı döviz bazlı olduğu için enflasyon paketinde kısmi bir olumlu etki yaptı.

KURA BAKALIM

Şu ana dek ürün fiyatlarına zam yapmadık. Herkes gerçek kur değerlerini görmek istiyor. Belirsizlik durumu ister istemez dış yatırımcıyı da etkiliyor. Kurları etkileyen etkenlerden biri de dış yatırımcıların Türkiye’ye girip girmemesi. Seçim sonrası yaşanan durum ve tekrar seçime gidilmesi kurları dönemsel olarak bu kadar yukarı taşımış olabilir. Önce yüksek kur ortamının ne kadar gerçekçi olduğunu görmeye çalışıyoruz.

3-4 FARKLI SENARYO

Şu koşullarda farklı kurlarda çalışıyoruz. Artık 3-4 farklı senaryomuz var. Kurun şu andaki seviyelerinde devam etmesi de bizim için bir senaryo tekrar geriye çekilip haziran ayındaki gibi olması da. Tabii ki 2,70 TL olan dolar seviyeleri bizim için iyi şu anki seviyelerin biraz daha üstüne çıkması kötü bir senaryo olur. Bu ortamda mümkün olduğu kadar kendi içimizde süreçleri verimli hale getirmeye çalışıyoruz. Daha hızlı karar almaya çalışıyoruz. Radikal önlemler almıyoruz, yani yapılarımızı değiştirelim kadroları kısıtlayalım gibi uygulamalarımız yok.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.