“ÖNCELİĞİMİZ HER ZAMAN BÜYÜMEK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

ROLÜMÜZ BELLİ

Bizim için her zaman büyümek önemli. Global ve çokuluslu şirketlerde oyun şöyle oynanır: 2 rolden birini üstlenmeniz gerekir. Ya büyümeyi sürükleyen ülke rolünü alırsınız ya kârlılığı destekleyen ülke olursunuz. Türkiye her zaman büyümeyi hedefleyen bir ülke rolü aldı. O yüzden ortalamanın altında kâr eder, ortalamanın üstünde yatırım yapar ve ortalamanın üstünde büyümeye çalışır. Türkiye bu yapıda devam ediyor ve edecek.

AZ KÂRA İZİN VAR

Hedefimiz her zaman içinde bulunduğumuz pazarlardan daha fazla büyümek. Hangi kategoride çalışıyorsak o kategorinin büyümesi ve pazar payımızı sürekli artırmak isteriz. Henkel Global de bunu yapmak için ortalama kârlılık seviyesinden daha aşağıda bir kârlılık seviyesiyle çalışmamıza izin veriyor. Henkel’de Türkiye olarak rolümüz büyümeyi daha fazla desteklemek ve onu yukarıya doğru çıkarmak. Motive ekiple, sadeleşmiş operasyonlarla, marka ve teknolojilerde bir dünya lideri olma vizyonumuza ulaşmak için rekabette üstünlük sağlayacağız. Hisse başına gelirimizin 4 yıllık periyotta ortalama yıllık yüzde 10 oranında artmasını istiyoruz. kısmımızın içinde ufak bir bölüm olarak kırtasiye ürünlerimiz var. Pritt markamızla bu kategorilerde de varız.

Peki son bir yılda pazar payı aldığınız kategoriler oldu mu?

Hemen hemen tamamında pay aldık. Hem deterjanda hem kişisel bakım kozmetik tarafında pazar payı kazandık. Örneğin şampuanda Gliss’in çok hızlı bir büyümesi oldu.

Büyüme potansiyelinin yüksek olduğu alanlar hangileri? Yıllardır kişisel bakım kozmetikte gidilecek çok yol olduğu söylenir. Hala öyle mi?

Hala çok yol var. Avrupa’ya göre kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinde penetrasyon oranları Türkiye’de hala çok düşük. Deodorantlara baktığımız zaman yüzde 50-60 seviyesinde ama bulaşık makinesi sahipliği Türkiye’de yüzde 90’lar seviyesinde. Dolayısıyla bulaşık makinemiz var ama deodorant kullanmıyoruz. Dünyada uzmanlığa sahip olduğumuz saç boyaları, saç bakım ürünleri, saç yumuşatıcıları, şampuan, yüz cilt bakım ürünlerinde çok başarılıyız. Ama bu kategorilerde pazar penetrasyonları çok düşük. Büyüme potansiyeli de çok yüksek. Yatırım planlarında neler var? Hedefimiz, her zaman pazardan çok daha fazla büyümek. Son 5 yılda 50 milyon Euro yatırım yaptık. Yatırımlarımız mevcut hatlara yeni hatlar ilave etmek ve üretim kapasitesi artırımı şeklinde oluyor. Her yıl istihdamımız da artıyor. Şu an doğrudan 1.500 kişiyi istihdam ediyoruz. Yatırımlarımızı istihdam yaratarak da sürdürüyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.