“SON 2 YILDIR VERİMLİLİĞE ODAKLANDIK”DIK”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

Son dönemde tasarruf sağlamak için başlatılan yeniden yapılanma programları kapsamında çareyi işten çıkarmalarda bulan şirketler arasında Shell, Panasonic ve HP de var.

HP’de organizasyonun verimliliği artırmak için ikiye ayrılmasıyla birlikte 30 bin kişinin işine son verilecek. HP, bu büyük yeniden yapılanma operasyonu sonrasında 2,7 milyar dolar tasarruf etmeyi hedefliyor.

Dünyanın en büyük şirketlerinin arka arkaya açıkla-

HER YIL YENİLENİYOR

8 fabrikamızda her aşamada maliyet düşürme projeleri ojeleri hayata geçiriyoruz. İlgili bölümler, her yıl üretim süreçlerinden verimlilik artışına tışına kadar her konuda maliyet düşürücü projeleri hayata geçiriyor.

ROBOT KULLANIMI ARTTI

Son 2 yıldır “operasyonel mükemmellik” dediğimiz bu çalışmaları düzenli yapıyoruz. Bunlarla kendimize çeki düzen veriyoruz. Ayrıca otomasyona geçtik. Fabrikalarımızda çok yoğun robot kullanımı var. Bu da bize hem kalite hem tasarruf sağlıyor.

TPM PROJELERİ

Son aylarda şirketler maliyetlerini kısmaya odaklanırken en fazla işten çıkarmaların yaşadığı sektörler bankacılık, akaryakıt, finans, turizm ve ilaç oldu. Ekonomide yaşanan durgunluk, ve bankacılık sektöründeki kârların düşmesi bankaları şube kapatmaya ve personel çıkarmaya yöneltti. Bir yılda yüzlerce bankacı işten çıkarıldı.

Şube ve personel azaltan bankalar arasında son bir yılda Akbank, Finansbank, HSBC öne çıktı. 2014 Haziran ve 2015 Haziran dönemleri arasında Akbank, 44

Sürekli yaptığımız işi ‘Nasıl daha iyi yapabiliriz’ diye düşünüyoruz. TPM projeleri yürütüyoruz. Dünyada ilk defa beyaz eşyada 5 fabrikamız birden TPM’de mükemmellik ödülü aldı.

TEK ÇATIDA TOPLANDI

Servislerimizi yeni baştan ele aldık. Servis faaliyetlerimizi ayrı bir genel müdürlük altında topladık. Çağrı merkezimizi kendi içimize aldık. Manisa’da 400 kişilik çağrı merkezi kurduk. Bu değişimle hem verdiğimiz hizmetin kalitesini artırdık hem de maliyetlerimizi düşürdük.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.