“5 M MİLYON TL TASARRUF ETTİK”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - Kârlı olmayan 5 mağazamızı kapattık. 5 mağazamızı daha yıl sonuna kadar kapatmış olacağız. Aldığımız bu aksiyonlar sayesinde 5 milyon TL tasarruf ettik. verimsiz mağazaların kapatılması metrekare başına düşen gelirlerimizi de beklenenin üzerinde artırdı.

Uzmanların çoğu, perakende sektöründe bir mağaza verimsizliğinin söz konusu olduğu konusunda hemfikir… Piyasada yakında mağazaların tümünün veya bir kısmının devredileceğinin konuşulduğunu söyleyen Gönden, “Ayakkabı ve deri ürünleri için getirilen ek vergi yükü yabancı ayakkabı perakendecileri tarafından da hissedi-

GENEL MMERKEZİ TAŞIDI

Hem perakende hem hazır giyim sektöründese rekabet ortamı her geçen gün artıyor. Biz de her aşamada piyasayı çok iyi takip ve analiz edip önemli adımlar atıyoruz. Temmuz ayında genel merkezimizi Avcılar’dan Mecidiyeköy’e taşıdık. Bu bize yol ve enerji tasarrufu anlamında büyük artılar kazandırdı.

MALİYETLER AZALDI

Taşınmayla birlikte depomuzu outsource ettik ve Karınca Lojistik’e depoyu taşıyarak maliyetlerimizi düşürdük. Şirket içinde kategorilerimizi değerlendirdik ve yeniden düzenledik. Değerlendirmeler sonucunda hiçbir kategoriyi kapatmadan konsolide ettik.

SAYI 10’A ÇIKACAK

belirtiyor. Onur Market CEO’su Cemal Özen, son dönemde verimsiz ve maliyetli mağazalar üzerindeki çalışmalarını artırdıklarını belirtiyor. Özen, “Mağazaların metrekare başı ciro ve kârlılığını aylık olarak ölçüyoruz. Verimsiz ve maliyetli mağazalar üzerindeki çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Bu konuda hızlı aksiyonlar alıyoruz” diyor.

Son günlerde verimlilik ve maliyetleri kısma çalışmalarına yönelen şirketlerin yaptığı ilk işlerden biri de norm kadro uygulaması oluyor. Norm kadro çalışması yapan şirketler atıl iş gücünü ve verimliliği düşüren süreçleri tespit edip bunlara hızla müdahale ediyor. Son dönemde kurum içi temizlik çalışmalarında en fazla karşılaşılan uygulamalardan biri de İK, BT, muhasebe, hukuk gibi departmanların merkezileştirilmesi oluyor. Özellikle birçok global firma bu yöntemi uyguluyor. Bu fonksiyonların yönetimi şirketin global merkezi tarafından yönetiliyor ya da outsource ediliyor. Öte yandan kurum içi gider temizliği uygulamalarından biri de ücret ve yan haklar paketlerinde yaşanıyor. Oxygen Consultancy Genel Müdürü Zeynep Doğrul Aşar, “Yan hakların kısılması, maaşların minimize edilmesi de maalesef uygulanan gider kısıtlamaları yöntemleri arasında” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.