ESKİYE DÖNÜŞ NE KADAR SÜRECEK?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

tüm alacaklılar sıraya girdi.

Son 10 yılı bu sorunların çözümü için mücadele vererek geçiren şirketin yönetim kurulu başkanı Önder Uzel, umudunu yitirmiş değil. Şirketin güçlü olduğu için iflas sürecinden de rahatlıkla çıkabileceğini düşünüyor. “Varlıklarımızı koruyarak, üretimi devam ettirip, iş ve istihdam yaratarak parlak günlerimize dönmek niyetindeyiz” diyor.

Uzel Makine Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel ile şirketin dünden bugüne yaşadığı krizleri ve şimdi çözüm için neler yaptıklarını konuştuk:

Uzel Makine 1864 yılında kuruldu. Dünyanın en büyük 8’inci traktör üreticisiydi. Nasıl oldu da tekrar tekrar iflasın eşiğine geldi?

Uzel, 150 yıllık bir şirket. Elbette şirketlerin hayatlarında zor dönemler olur. Gerçi bizim şu anda yaşadığımız zorluğun kaynağı finansal değil, hukuki. Yoksa Uzel Makine, finansal olarak oldukça güçlü bir şirketti. 2007’de alınan tedbir kararına kadar olan 5 yıllık döneme baktığınızda, yılda reel olarak yüzde 22-23 büyüyen ve bunu yaparken de bilançosunu düzelten bir şirketti. 80’i aşkın ülkede faaliyetteydik. Dünyada da çok güçlü bir konumumuz vardı.

Peki tam olarak ne oldu? Siz şu anda neyin mücadelesini veriyorsunuz?

Son 8 yıldır önemli bir mücadele veriyoruz. Üretimimiz durdu ve üretimin durması bize nefes alma açısından çok zorluk çektiriyor. Bizim düşüncemiz alacaklılarla anlaşıp, üretimi artırıp, faaliyetlerimizden doğacak getirilerle bu borçları yapılandırıp kapatmak. Tabii ki bu durum şu an

BİRKAÇ YIL ALIR

Eski günleri geçelim bir kere. Toparlanmamız ne olursa olsun birkaç yılımızı alır. Bizim dünya üzerindeki konumumuzu tekrar geri kazanmamız, ilk 10 içinde yer alıp ilk 5’e oynamamız 5 yıl sürer. Bunlar çok uzun süreler değil.

KENDİ TEKNOLOJİMİZİ YAPIYORUZ

Bugün itibarıyla motoru da artık kendimiz üretiyoruz. Dolayısıyla motor üretimini, traktörün kendisinin üretimini, belli bazı kritik parçaların üretimini Uzel kendi teknolojisiyle yapabilir durumda. Bunların üzerine basarak ben yerimizi daha da kuvvetli şekilde alabileceğimizi düşünüyorum. Buna hala inanıyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.