“BİRÇOK YENİ ROLLE TANIŞTIK”

Capital (Turkey) - - DEĞİŞİM -

Örneğin yurtdışında hızlı bir büyüme yolculuğu gerçekleştiren LC Waikiki, genişleme (expantion) departmanı kurdu. Büyüyen iş hacmini karşılamaya yönelik strateji ve süreç geliştirme direktörlüğü için strateji ve süreç geliştirme müdürü, strateji ve süreç geliştirme uzmanı pozisyonlarını açtı.

Lojistik sektörünün yaşadığı gelişim de yeni unvanları getirdi. Mars Logistics İK Müdürü Hale Engin, geçmişte strateji ve iş geliştirme departmanı yokken bugün artık bu pozisyonun yanında müşteri süreç geliştirme pozisyonunun da ortaya çıktığını söylüyor.

Yine son yılların en hızlı büyüyen şirketlerinden DeFacto da çalışan memnuniyetini artırmak için mutluluk departmanı oluşturdu ve mutluluk müdürü unvanını yarattı. DeFacto Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Ateş, mutluluk müdürünün çalışanlarla sosyal mecrada ve birebir iletişim halinde olduğunu söylüyor. “Onların beklentilerini, rahatsızlıklarını öğrenip düzenli olarak bizlere aktarıyor. Biz de çözümler geliştiriyoruz” diyor.

Bazı şirketler ise çalışana ve müşteriye daha fazla odaklandıklarını yeni unvanlarla ortaya koyuyor. Doğtaş Kelebek, müşteriyi daha fazla ön plana çıkaran müşteri deneyimi ve müşteri danışmanı unvanlarını kullanıyor.

ODAK DEĞİŞİYOR

Görev adları ve bazen de unvanlar, sektörel ve teknolojik gelişmelere şirketlerin odaklandığı konulara paralel olarak sürekli gelişiyor. Boyner Grup, ilhamı müşterilerinden alan, müşteri mutluluğunu odağa alan bir grup. Yıllar önce holdingde müşteri stratejileri merkezi kuruldu. Bu çerçevede teknik CRM rollerinin yanı sıra müşteri deneyimi yöneticisi, servis geliştirme müdürü gibi çeşitli görevler var.

MOBİLİN ETKİSİ

Tabii çağımızın gereği teknolojinin, mobilin ve dijitalin önem kazanmasıyla oluşan yeni pozisyon ve unvanlarımız da bulunuyor. Omni-channel perakendecilik anlayışıyla hayatımıza giren birçok teknoloji ve lojistik unvanı söz konusu. Ayrıca markalarımızın dot.com’ları ve mobil siteleri ile Morhipo.com ve Hopi sayesinde kullanıcı deneyimi geliştirme, dijital pazarlama yöneticiliği, data güvenliği yöneticisi, sosyal medya uzmanlığı gibi birçok yeni rolle de tanıştık. Bazı sektörlerde unvanlar o alana özel nedenlerle miladını tamamlamış durumda. Örneğin hızlı gelişen perakende sektöründe tezgahtar kavramı geçerliliğini tamamen yitirdi. CarrefourSA İnsan Kaynakları Direktörü Asena Yalınız, bu unvan yerine reyon görevlisi ve kasiyer gibi yeni unvanların ortaya çıktığını belirtiyor. Ayrıca kendi sektörlerinde müşteri hizmetleri, satış sonrası hizmetler gibi müşteriyle direkt teması gerektirecek belirli bir alana odaklanmış unvanların oluşmaya başladığını dile getiriyor.

Loreal’de toplam ödüllendirme müdürü, organizasyon verimlilik müdürü, yetkinlik gelişimi gibi unvanlar son yıllarda ortaya çıktı. Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek, sektörün yenilikçiliğe odaklanmasıyla birlikte inovasyon, tasarım ve AR-GE mühendislikleri pozisyonlarının açıldığını anlatıyor.

ESKİLERİN DÖNÜŞÜMÜ

Geçtiğimiz 20 yıla kıyasla insanı değersizleştiren ve metalaştıran unvanları kaldırdık. Şirketlerimizdeki giriş seviyesindeki pozisyonlar için personel ve eleman yerine “yetkili”, “uzman yardımcısı” gibi unvanlar kullanıyoruz. Aynı zamanda bu yıl mağazalarımızda da değişiklikler oldu. Boyner Büyük Mağazacılık’ta sahadaki satış ekiplerimizde yeni unvanlar kullanmaya başladık. Örneğin, satışta çok parlak olanlara “yıldız satış danışmanı” diyoruz. Eskiden reyon şefi denilen son yıllarda mağaza kategori yöneticisi olarak ifade ettiğimiz mağaza yöneticilerimizin de satışın başındaki liderler olduklarını vurgulamak için “kategori satış yöneticisi” unvanını kullanmaya başladık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.