NEDEN YOK OLUYORLAR?

Capital (Turkey) - - DEĞİŞİM -

TRENDLERİN ETKİSİ

Unvanların yok oluşları trendlere, sektörün ve pazarın gereksinimlerine bağlı. Personel müdürü artık yok, çünkü onların yaptıkları iş ve sorumluluk alanı genişletilerek daha fazla yetkilendirildi. Yerine insan kaynakları müdürlüğü pozisyonu geldi. Hatta artık şirketler bu rolü tepe yönetim kadrosuna kadar çıkartarak (Chief People Officer, Chief HR Officer) karar mekanizmasındaki etkinliğini gösteriyor.

DİNAMİK YAPIYA GEÇİŞ

Lokalde, bankalarda veznedar, birçok sektörde koordinatör, muhasebeci, personel müdürü, müdür yardımcısı ve şef yardımcısı unvanları giderek azaldı. Daha dinamik bir yapıya geçiş sürecinde olan şirketler de unvanları ve hiyerarşiyi azaltıyor. Yabancı şirketlerde özellikle müdür unvanı (manager) insan yönetimi içermese de veriliyor; özellikle yeni nesil şirketlerde bağlı kimse olmasa da yönetsel rol içerdiğini anladığımız unvanlar mevcut. Lider (leader) en çok rastladığımız unvanlardan biri. Aynı zamanda “Head of” unvanı son yıllarda ortaya çıktı.

Son yılların yine en önemli gelişim kaydeden sektörlerinden turizm ve otelcilikte de unvanlar adeta yeniden tanımlandı.

Sektörün özellikle teknolojiyle birlikte önemli bir değişim geçirdiğini ifade eden Çırağan Sarayı Kempinski Oteli İnsan Hizmetleri ve Risk Yönetimi Direktörü Haluk Ertan, yaşanan değişimi şöyle paylaşıyor:

“Örneğin eski zamanlarda otel restoranlarında kasiyer gibi bir kadro mevcutken artık bugün ‘Micros’ yazılımı üzerinden tüm servis elemanları bir kasiyer olarak çalışıyor. Bu sistem sayesinde büyük bir entegrasyon sağlanıyor. Otelcilik sektöründe genel müdür yardımcısı unvanı birçok zincirde hemen hemen ortadan kalktı. Bunun yerine otel müdürü, odalardan sorumlu müdür yardımcısı, yiyecek-içecekten sorumlu müdür yardımcısı gibi operas-

DİJİTAL ENTEGRASYON

Chief Listeners, Chief Privacy Officers, Chief Tax Officer, Chief Digital Officer, Chief Integration Officer gibi yeni unvanları daha çok Microsoft, Facebook, Google ve Dell gibi şirketlerde görüyoruz. Aslında bu yeni unvanların çoğu dijital dünyaya entegrasyonla ilintili. Gelecek dönemde de özellikle mobil teknolojilerin gelişmesi nedeniyle sosyal medyayla ilintili roller, önemli hale gelecek ve dijital dünyaya entegrasyon sürecinde yeni unvanlar dolayısıyla yeni sorumluluk alanları eklenecek. Sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik kavramları gelecek için oldukça önem taşıdığı için bunlarla ilgili çok yeni unvanlar göreceğimize inanıyorum. yonel unvanlar geldi. Eskiden çok yaygın olan sekreter ve ofis elemanı gibi kadrolar, artık hemen hemen hiç kalmadı. Görevi ne olursa olsun bütün çalışanlar teknolojinin de yardımı ve efektifliğiyle kendi işlerini kendileri yapar hale geldikleri için bu tür idari pozisyonlar kendiliğinden kayboldu.” Birçok unvan ortadan kaybolurken bazı unvanlar var ki onlar çok uzun yıllardır varlığını korumayı başarıyor. Bu unvanların başında genel müdür ve genel müdür yardımcılığı geliyor.

Türkiye’de yüzde 67 oranında otokratik yönetim olması nedeniyle dikey organizasyon yapısının benimsendiğini belirten Flow Yönetici Ortağı Murat Vardar, “Bu da gelenekçi şirket yapılarının oluşmasına zemin sağlıyor. Bu nedenle genel müdür ve genel müdür yardımcılığının bulunması ve konvansiyonel fonksiyon yönetim ve operasyon birim unvanlarının aynı kalmasına neden oluyor” diyor.

Peki gelecekte hangi unvanlar daha çok adından söz ettirecek? Management Centre Türkiye CEO’su Tanyer Sönmezer, gelecekte Türk iş dünyasında en fazla insan, teknoloji ve müşteriyle ilişkili rollerin olacağını söylüyor. “Diğer taraftan gelişmiş ülkelerde yönetişim açısından etikle ilgili roller artmış olsa da Türkiye’de en çok müşteri ve o müşterinin dünyasındaki inovasyonla ilgili, teknolojiyle ilgili rollerin olacağını düşünüyorum” diye konuşuyor.

Korn Ferry Finans Sektörü Lideri Neslihan Akan, dijitalin önem kazanmasıyla CTO ve CDO gibi rolleri daha sık duymaya başlayacağımızı ifade ediyor. “Bununla beraber strateji ve inovasyon alanlarına artan ilgi, ileride Chief Strategy Officer ve Chief Innovation Officer gibi C seviye pozisyonların sayısında artış sağlayacağa benziyor. İlerleyen teknolojik gelişmelerle beraber yeni sistemleri kullanabilen kıdemli uzmanlara pek çok sektörde ihtiyaç duyulacak” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.