YÖNETİCİNİN KAÇINMASI GEREKEN KRİTİK 5 HATA

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI - Tüm çalışanlarımızın birer Coca-Cola İçecek elçisi haline gelmesi için pek çok inisiyatifi hayata geçiriyoruz. Bunların başında kültürümüz ve liderlik yaklaşımlarımızı aktaran gelişim programlarımız geliyor. Bunların yanı sıra özellikle Y jenerasyonundaki

Türkiye’deki tablo da dünya genelinden çok farklı değil. Yenibiris.com’la gerçekleştirdiğimiz ve 4 bin 644 kişinin katıldığı “İşten Ayrılma Nedenleri” anketine göre Türkiye’de de çok ciddi bir çalışan nüfus, yükselme beklentisi karşılanmadığı ve patronla sorun yaşadığı için işten ayrılıyor. Bu oran ankete katılanların yüzde 44’ünü oluşturuyor. Ücret ise yüzde 49’luk oranla yine ön sıralardaki bir ayrılık nedeni, ancak tek neden değil. Patronuyla yaşadığı sorunlar yüzünden iş yeriyle yollarını ayıranların oranının yüzde 30 olması bunun bir göstergesi.

İK uzmanları bu tablonun iş hayatını net şekilde yan-

KARİYER BASAMAĞI EKSİKLİĞİ

Kariyer haritası çizilmemişse çalışanlar kalmak için bir neden bulamaz. Sadakat ve katılım istiyorsanız, çalışanlarınıza şirketle birlikte nasıl gelişeceğini göstermelisiniz.

EĞİTİM EKSİKLİĞİ

Kariyer gelişimi ve eğitim, insanların organizasyonla daha çok iç içe olmasını sağlar. Mentorlarla çalışmak, yeteneklerini geliştirmek için kurulan yöntemler çalışanlar için çok önemlidir.

KİŞİYE ÖZEL İLGİ

Tüm çalışanlarınız için aynı takdir sözü, çalışanları mutlu etmez. Her bir çalışanın farklı motivasyona ihtiyacı vardır. Yapacağınız teşvikleri kişiselleştirin. Yapılan işten memnun olduğunuzu “teşekkür ederek” belirtin.

ÇALIŞANLARINIZI DİNLEYİN

Dinlenmediğini, dikkate alınmadığını hisseden çalışanın ayrılma olasılığı artacaktır. Açık iletişimi sağlayın. Çalışanlarınızı dinleyin.

HATIRLANMAMA

Eğer bir şirket çalışanının ayrılma oranlarını hesaplamamışsa ve ayrılma nedenleri ortaya çıkmamışsa yanlış giden bir şey var demektir. Çalışanlarınızı ve onlar için anlamlı günlerini hatırlayın…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.