“YÖNETİCİYLE YAŞANAN SORUNLAR AYRILIK NEDENİ”

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI -

ayrılık nedeni… Diğer nedenler ise sırasıyla kişinin kendi yeteneğini kullanamaması, kariyerini geliştirememesi, şirket vizyon ve misyonuna etkide bulunamaması olarak sıralanıyor. Bu listede en alt sırada ise ücret var.

Yönetim danışmanı Gregory P. Smith de çalışanların işten ayrılma nedeni olarak “Çalışanlar şirketten ayrılmıyor, patronlarından ayrılıyor” diyor. İK şirketi BambooHR’ın yaptığı son anketin sonucu da Smith’i destekliyor. Anket, 18-29 yaş arası çalışanların yüzde 61’inin yönetim kademesindekilerle yaşadığı sorunlar yüzünden işten ayrıldığını ortaya koyuyor. Bir başka İK uzmanı Robert Half’ın yaptığı anket de çalışanların kariyer fırsatları ve iş-özel yaşam dengesi konusunda yaşadığı sorunlar nedeniyle işten ayrıldığını kanıtlıyor. Half’ın yaptığı çalışmaya göre çalışanların yüzde 30’u daha iyi iş-yaşam dengesi sağlamak, yüzde 29’u kariyer fırsatlarını değerlendirmek ve yüzde 27’si de daha iyi ücret ve yan haklar için işten ayrılıyor.

AYRILIKTA EN HIZLILAR

İşten ayrılan çalışanlarımızın verilerini incelediğimizde genel trendlere paralel olarak en öne çıkan etkenin “farklı kariyer imkanlarını değerlendirmek” olduğunu görüyoruz. X ve Y jenerasyonu arasında işten ayrılma nedeni olarak net bir farklılık bulunmuyor. Ancak işten ayrılan çalışanlar içinde Y jenerasyonunun ağırlığının çok olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Y jenerasyonunun beklentilerini dikkate aldığımızda kısa sürede kendilerini geliştirecek somut kariyer imkanları görmemeleri ya da kendi yöneticileri ile ilişkilerinde yaşadıkları sıkıntılar onları daha kısa sürede işten ayrılmaya yönlendiriyor.

MENTORLUK DESTEĞİ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.