“KENDİM İÇİN FIRSAT YARATTIM”

Capital (Turkey) - - KARİYER - MEHMET T. NANE / CARREFOURSA CEO’SU

YURTDIŞI HAYALİ

Şansa değil planlamaya, bu amaç için çok çalışmaya ve ne istediğini iyi bilmeye inanıyorum. Böyle hareket ettiğiniz zaman kendinize fırsat yaratmış olursunuz. Bu çerçevede, eğitim ve iş hayatımda kendime her zaman hedefler belirledim ve bunları gerçekleştirebileceğim fırsatları değerlendirdim. Örneğin lisans öğrenimim devam ederken yüksek lisans için yurtdışına gitmek gibi bir hayalim vardı.

YENİ UFUKLAR AÇTI

Türkiye dışında bir ülkede eğitim görmenin hem yurtdışı deneyimi kazandıracağını hem alanımda uzmanlaşmamı sağlayacağını düşündüm. Bu düşünceyle araştırmalara başladım ve Chevening bursu hakkında bazı duyurular gördüm. Başvuru yaptım ve kabul edildim. Bu burs sayesinde, hem iş hem özel hayatımda yeni ufuklar açan bambaşka bir deneyim yaşama fırsatı buldum. Kariyer hayatımda da bu doğrultuda, sizin şans benim fırsat diyebileceğim durumları kendim için yaratmaya devam ettim. atmosferin başladığı bir zaman dilimine, yani Türkiye’nin 80’li yıllarına denk gelmesi, dönem itibarıyla da benim için büyük bir şans yarattı. O tarihlerde bilgisayar mühendisliği alanında meslek sahibi olan insan sayısının, özellikle de girişimcilerin çok daha az olması ve benim girişimime büyük bir keyif ve umutla imza atmam, ileriki dönemlerde beni iş hayatında daha yükseğe taşıdı ve daha iyi bir konuma getirdi.” Henüz 12 yaşında gazete satarak kendi parasını kazanmaya başlayan Bosch Türkiye CEO’su Steven Young, maddi özgürlüğün bağımsızlık getirdiğini söylüyor. Gazetenin yanında yaşlı çiftler için ekmek ve dergi bulunan küçük paketler hazırlamaya başladığını ve bu sayede bahşiş kazandığını belirten Young, “O zaman gördüm ki hayatta hiçbir şey size hazır verilmiyor. İnisiyatif almak gerekiyor. Kazandığım paralarla eski bir araba satın alarak 17 yaşımda kendi şirketimi kurdum” diyor. Kurduğu şirketle pazarı ve müşteriyi analiz etmeyi öğrendiğini ve kurduğu network’ün şansını yakalamasında çok etkili olduğunu söylüyor. Young, kendi şansını yaratma hikayesini şöyle özetliyor:

“Üniversite 2’nci sınıfa geldiğimde iş yoğunluğundan dolayı şirketi kapatıp kurumsal şirketlerde part-time çalışmaya başladım. Üniversiteden mezun olmadan iki iş

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.