“HİYERARŞİYİ AZALTARAK HIZ KAZANIYORUZ”

Capital (Turkey) - - ŞİRKET KÜLTÜRÜ - Teknolojik gelişmeler, toplantı kültürüme farklı bir perspektif kazandırdı. Bulunduğumuz sektörde sahada çalışmak büyük önem taşıyor. Teknolojik gelişmeler sayesinde toplantı katılımcıları lokasyona bağlı kalmadan, mobil olarak katılım gösterebiliyor. Böy

organizasyon yapılmadan, özgür düşüncelerin rahatça ifade edildiği şekilde gerçekleştirildiğince amaca ulaşır” diye konuşuyor.

Google’ın yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt ve SVP Kurucusu Jonathan Rosenberg’in de mükemmel toplantı için özel formülleri var. Schmidt, toplantının net bir amacı ve yapısı olması gerektiğini belirtiyor. “Toplantının sonucu özetlenmeli ve her bir katılımcıya e-posta ile bildirilmeli” diyor. Rosenberg de 8 kişiden daha fazla kişiyle yapılan toplantılara karşı. Her toplantının zamanında yapılması gerektiğini düşünüyor ve toplantılarda tam odaklanma sağlanması için iletişim araçlarıyla ilgilenilmesini istemiyor.

KATI KURALLARIM YOK

Toplantılar konusunda katı kuralları olan biri değilim. Fakat toplantının verimli geçmesi, kısa sürede sonuca varılması, gelecek adımların görülebilmesi benim için büyük önem taşıyor. Bu nedenle toplantılara hazırlık yapılarak, istediğim formatta önceden anlaştığımız şekilde gelinmesini bekliyorum. Hem toplantının süresi kısalıyor hem daha çabuk sonuca varıyoruz. Toplantı saatlerindeki aksamalar, sonuçlara daha geç varmamıza sebep olduğunda toplantı saatlerinden çok sapmamak gerek.

FARKLI PERSPEKTİF

PERİYODİK TOPLANTILAR

Türkiye’de de birçok iş insanı kendine özgü toplantı kurallarına sahip. Collezione Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Akyiğit’in bir numaralı kuralı sabah mesai başlamadan toplantı yapmak. Konuyla ilgili kişiyi toplantı moderatörü olarak atayan ve ilgili kişilere konu başlıklarını bir gün önceden e-postayla gönden Akyiğit, diğer kurallarını da şöyle sıralıyor: “Tam vaktinde başlamak ve toplantıyı sonlandırmak, telefonları kapatmak, mutlaka karar alacak şekilde toplantıyı bitirmek, her konu başlığına hak ettiği süreyi verip tartışmak benim için en önemli noktalar. Şirketin ana hedefleri doğrultusunda ayda bir toplantı yapıyoruz. Toplantılarda karar almadan çıkmıyoruz. Rutin toplantıların uzamaması için ön görüş alışverişinde WhatsApp’ı kullanıyoruz.” Kısa süreli ve verimli toplantılar yapmak Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri İcra Kurulu Başkanı Burçin Ressamoğlu’nun olmazsa olmaz kuralı. Toplantıların bilgi paylaşımından çok aksiyona geçmek ve karar almak için yapılması gerektiğine inanan Ressamoğlu, bu nedenle sadece konuyla ilgili kişilerin toplantıya davet ettiğini vurguluyor ve “Yönettiğim toplantılarda bu kuralı itinayla gözetirken katkı sağlayabileceğim toplantılara davet edilmeyi ve katılmayı önemsiyorum” diyor. Ressamoğlu, sözlerine şöyle devam ediyor: “Her geçen gün daha verimli tartışmaların yaşandığı, farklı fikirlerin görüşüldüğü toplantıları önceki yıllara oranla daha kısa zaman diliminde gerçekleştiriyoruz. Önceleri toplantılarımız için ofis ortamını tercih ediyorduk. Sonra fark ettim ki toplantıları zaman zaman dışarıda gerçekleştirmek katılımcıların verimliliğini artırabiliyor. Edindiğim bu tecrübeyle artık bazı toplantıları ofis dışında yapmayı tercih ediyorum. Önümüzdeki dönemde toplantı odalarını küçültüp açık ofisleri artırarak bilgi paylaşımını hızlandırmayı planlıyor. Dakiklik, tam katılım ve net bir amaç olması… İşte bu 3 prensip, Dell Türkiye Ülke Müdürü Didem Duru’nun toplantı konusundaki başarı formülü. Muhakkak davetlilerin kabul veya ret yanıtını vermesini beklediğini dile getiren Duru, “Katılamayacak olanlarınsa bu bilgiyi verirken mazeretlerini de sunması beni memnun eder. Katılımcıların vaktini boşa harcayan toplantıların önüne geçmek için bitiş saatlerine özen gösteririm. Benim prensiplerime göre toplantının hedefi, amacı ve katılımcılardan beklentiler toplantıdan önce paylaşılmalı” diyor. Duru, dünyanın en

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.