MEDYA SATIN ALMAYI KİM YAPMALI?

Capital (Turkey) - - AL RIES -

Burada asıl sorulması gereken sosyal medya pazarlamasının ne kadar verimli olduğu?

“Yatırımların geri dönüşünü” ölçen şirket sayısı artmadığı süreci biz bu sorunun cevabını bilemeyiz. Bana göre sosyal medya kampanyalarının çoğu, kendilerine harcanan zaman ve yatırım karşılığında gerekeni vermiyor. Ancak burada sorun kullanılan medyada değil, verilen mesajda yatıyor.

Geleneksel medyanın aksine sosyal medya kampanyalarının etkili olabilmesi için eşi benzeri olmayan bir mesaj verilmesi gerekir. Televizyon ve yazılı basın gibi geleneksel medya bir markayı sadece devasa reklam yatırımlarıyla halk arasında bilindik bir konuma getirebilir.

Oysa sosyal medyanın tüketicilerin arkadaşlarına ve akrabalarına kolaylıkla aktarabileceği eşsiz ve farklı bir mesaj vermesi gerekir.

“Ağızdan ağza” her zaman başarılı bir pazarlama kampanyasının en önemli bileşenlerinden biridir. Bir sosyal medya kampanyası ise tamamıyla bir “parmaklar dünyasıdır”. Bir firmanın pazarlama mesajlarının etkisini artırmak amacıyla internetin gücünden faydalanması için öncelikle kullanıcı kazanması gerekir.

Şirketler medya işlerini artık kendi pazarlama departmanlarında yapmaya başladı. Neden böyle bir trend olduğunu düşünüyorsunuz?

iki nedeni var. Birincisi paradan tasarruf etmek, ikincisi ise medya satın alımlarının verimliliğini artırmak. Kısa vadede bu muhtemelen doğrudur. Bir şirketin yönetiminin medya satın alımlarıyla uğraşacak doğru dürüst insanları bulması ve sonra onları netice alacak şekilde yönetmesi zaman alır.

Ancak uzun vadede ortaya sorunlar çıkabilir. Bir şirket kendi medya satın alımlarının verimli olup olmadığını nasıl bilebilir? Bu hiç de kolay bir iş değildir.

Dışarıdaki şirketlerden medya-satın alımını cazip kılan nedir? Rekabettir. Dışarda şirketiniz için yığınla medya-satın alımı şirketi var. Onların içinden bazılarının işlerini gayet iyi yaptıklarından emin olabilirsiniz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.