EMOJİ’LERİN ETKİSİ

Capital (Turkey) - - AL RIES -

Emoji’ler artık hedef tüketicilerle iletişim kurmanın en popüler yollarından biri haline geldi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

genç nesille iletişim kurmakta faydalı olabilir, ancak yaşlı nesille iletişim için aynısını söyleyemeyeceğim. Aynı fikirler için neden emoji’ler sözel ifadelere kıyasla bazen daha etkili? Çünkü bizim iki beynimiz var, sol beyin seslerle ilgilenir ve sağ beyin de görsellerle uğraşır. Sağ beyniniz aynı zamanda sizin duygularla ilgilendiğiniz yerdir.

Yazılı bir kelime sizin önce sağ beyninizle algılanması gereken ve sonra sizin anlayabileceğiniz şekilde seslere dönüştürülmek üzere sol beyninize gönderilen bir görseldir.

Ancak bu süre ortalamada sadece 40 milisaniyedir. Yani bir emoji tıpkı diğer görseller gibi akıllara girmenin çok daha çabuk bir yoludur.

Oysa bugün pazarlamada esas sorun emoji kullanmak veya kullanmamak değil. Günümüz pazarlamasında asıl sorun, markanızı nasıl “görselleştireceğinizde” yatar. Buna benim kızım Laura Ries, “görsel çekiç” diyor. Görsel çekiç aslında kendi ticari logonuz için geliştirdiğinize benzer bir emoji gibidir. Coca-Cola’nın kendi markasını görselleştirmek için kullandığı ince belli şişe kavramı buna çok iyi bir örnek. Ticari bir logo kesinlikle bir markayı yansıtan emoji’dir. Görsel bir çekiç ise markanın konumlanmasını anlatan bir “emoji”dir. İnce belli şişe CocaCola’nın ilk kola, ilk otantik kola ve gerçek bir şey olduğunun altını çizerek reklamını yapar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.