“EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZ KALİTE VE VERİMLİLİK”

Capital (Turkey) - - LOJISTIK -

ekledi. İlk küresel Türk lojistik şirketi olma vizyonuyla hareket eden Omsan, müşterilerinin değişen ihtiyaçlarına hızlı uyum sağlayabilmek için yeni depo yatırımlarına devam ediyor. Sürdürülebilir büyümeyi esas alan Omsan, deniz yolu ve demir yolu taşımalarının portföyündeki ağırlığını artırmayı planlıyor. Gemi, lokomotif ve müşterilerinin sektörlerine özel vagon yatırımlarıyla intermodal taşımacılığın avantajlarını kullanarak, Anadolu’nun her köşesindeki müşterilerini Avrupa’nın tamamına en rekabetçi koşullarda ulaştırmayı hedefliyor.”

2016 yılının belirsizliklerle dolu olacağını belirten Omsan Genel Müdürü Osman Küçükertan’a göre bu belirsizliklerin başında komşu ülkelerdeki politik ve ekonomik gelişmeler, dış ticaret hacmindeki dalgalanmalar, döviz kurundaki artış ve seçimlerin yarattığı ekonomik durum geliyor. Küçükertan, belirsizliği nasıl yöneteceklerini ise şöyle özetliyor:

“Bu olumsuz etkiler elbette her sektörden şirketi zaman zaman zorluyor. Omsan, operasyonel mükemmelliğe odaklanarak süreçlerindeki verimliliği artıracak önlemleri alıyor. Operasyonel maliyetleri azaltmaya yönelik süreç analizleri sıklıkla gerçekleştiriliyor. Katma değeri olmayan süreçler eleniyor ve inovatif iş modelleri geliştiriliyor.”

EKOL ÇEVREYE ODAKLANACAK

Türk lojistik sektörü son 10 yılda dış ticaretteki hareketliliğe paralel bir büyüme göstererek yüzde 8’lik or- talamayla büyüdü. Sektörün lider şirketlerinden Ekol Lojistik ise son 5 yıllık verilere göre iş hacmini yılda ortalama yüzde 25 artırarak sektörün çok üzerinde bir ivme yakaladı. 2014 yılını 404 milyon Euro ciroyla kapatan şirketin 2015 yıl sonu ciro hedefi ise 500 milyon Euro’ya ulaşmak. Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, bu ivmenin 2016 yılında da devam edeceğini söylüyor ve ekliyor:

“2016 itibarıyla GSYH içindeki payı yüzde 12’nin üstüne çıkan sektörün büyüklüğünün 110 milyar Euro’ya

2015’i verimliliğe odaklanacağımız ve kaliteden ödün vermeden temkinli büyümeyi seçeceğimiz bir yıl olarak planlamıştık. Hedeflerimiz doğrultusunda, yüzde 6-8’lik bir büyüme planlıyorduk. Öyle de oldu. Zira bizim için önemli olan hızlı büyümek değil, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme trendiyle ilerlemek.

Sektör açısından değerlendirecek olursak, bu yıl sektör çok fazla büyüme kaydedemedi. Dünya Bankası Lojistik Performans İndeksi verilerine göre lojistik sektörü 2012 yılında 27’nci sırada olduğu yerini 2014 yılı sonunda 3,50 puanla 30’uncu sıraya bıraktı. 2015’te de geçen yıla benzer sonuçlar bekleniyor. Bunun en önemli nedenlerinden birinin ‘rekabetçi maliyetlerle taşıma organizasyonu kolaylığı’ kriterini geriden takip etmemiz olduğunu düşünüyorum. Sektörün bu yılı yüzde 3-4’lük büyümeyle kapatacağı öngörülüyor.

Sertrans Logistics olarak her zaman yıllık hedeflerimizi verimliliğe odaklanma ve kaliteden ödün vermeden temkinli büyüme doğrultusunda planlıyoruz. 2016 yılına dair sektörel yöndeki en önemli beklentilerin ilk sırasında ülkedeki siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanması yer alıyor. Kasım ayındaki seçimin ardından istikrarın artacağını dolayısıyla 2016’nın 2015’e göre daha olumlu geçeceğini düşünüyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.