2 ŞİRKETİN PLANINDA NE VAR?

Capital (Turkey) - - LOJISTIK -

Maxlines Lojistik, 2015 hedeflerini yakalayanlardan. Şirketin genel müdürü İLYAS İLERİ’nin sektöre dair değerlendirmeleri ise şöyle: “2015’te döviz fiyatlarındaki artışa paralel olarak depolama hizmeti veren firmalar açısından, satış ve kâr marjlarında düşüş oluştu. İthalat düşüşü de liman konteyner ticaretini olumsuz etkiledi. 2016’da ise sektörümüzde olağan dışı bir durum gerçekleşmesini beklemiyorum. Şirket olarak Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde birer depo faaliyete geçirmeyi, Anadolu Yakası’nda 15 bin m2’lik yeni bir depolama alanı oluşturmayı hedefliyoruz. Tüm projelerimizi hayata geçirdiğimizde ortaya gerek cirosal bazda ve gerekse markalaşma anlamında ciddi bir ivme kazanacağımızı düşünüyorum.”

HOROZ’UN FORMÜLÜ “KATMA DEĞER”

2015 yılının belirsizliklerle geçtiğini düşünenlerden biri de Horoz Lojistik Yönetim Kurulu Bakanı Taner Horoz. “Ülkemizde ve çevre ülkelerde yaşanan karışıklıkların, siyasi belirsizliklerin yarattığı tablo, tüm sektörleri olduğu gibi bizi de etkiledi” diyen Taner Horoz, yine de şirket olarak gerek kârlılık gerekse ciro hedeflerine ulaşabildiklerini belirtiyor.

JLL Türkiye Lojistik Müdürü ANIL BAŞTAŞ TURPÇU’ya göre yeni yılda sektör özellikle depo yatırımlarına ağırlık verecek. Nedeni ise ertelenen yatırımlar. Turpçu’nun öngörüleri şöyle: “2015 yılı seçimler dolayısıyla yatırımların hızının azaldığı bir yıl oldu. Lojistik gayrimenkul sektörü açısından baktığımızda 2015’te daha çok danışmanlık, kira analiz ve müzakereleriyle beraber büyük ölçekte arsa arayışları ve satın almaları gerçekleştirdik. 2016 sanayi ve lojistik gayrimenkul ajandasına bakarsak, depo yatırımlarının ve sanayi arsa alımsatımlarının Türkiye çapında artacağını öngörüyoruz. Depo yatırımları son 2 yıldır daha durgun bir seyir izliyor. 2016’da bu dinamiğin değişeceğini öngörüyoruz.”

Her yıl Türkiye’nin büyüme hızının 2-3 katı büyüme hedeflediklerini dile getiren Horoz, aynı hedefin 2016 için de geçerli olduğunu vurguluyor ve ekliyor:

“Hedeflerimizde büyümenin yanı sıra daha fazla katma değer üretebileceğimiz projelere yoğunlaşmak bulunuyor. Büyüme kadar dönüştürme ve uygulamada daha kompleks işlere geçme hedeflerimiz var. Grubumuzun ürün çeşitliliği oldukça geniş. Horoz Lojistik olarak müş-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.