KONSOLİDASYON ÇANLARI ÇALIYOR

Capital (Turkey) - - TRENDLER -

HAREKET KÜÇÜKLERDE

Sektörde konsolidasyon ihtimali de konuşuluyor. Bankacılık danışmanları, 2016’da yavaş yavaş birleşme adımlarının gerçekleşeceğini öngörüyor. Danışman Mehmet Sönmez, “Türkiye’de 2015 birinci çeyrekte, özkaynak kârlılığında son 10 yılın en düşük oranı yüzde 9 görüldü, önümüzdeki birkaç yıl daha bu oranlar devam edecek. Bu da küçük bankaların sermayedarlarını bankalarını elden çıkarmaya, başka bankalarla konsolide etmeye yönlendirecek” diyor.

BİRLEŞME VE SATIN ALMALAR GÜNDEMDE

Peppers&Rogers Group Türkiye Genel Müdürü Selim Uçer de aynı fikirde: “Son zamanlarda bazı yabancı bankaların olası hisse satışları buna örnek gösterilebilir. Bu bankalar sektörde mevcut bankalar tarafından satın alınırsa ilk konsolidasyon adımı yaşanmış olacak.”

CEO’LAR NE DİYOR?

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici de bu trende yeşil ışık yakıyor ve “Sadece bizim sektörde değil farklı sektörde konsolidasyon görebiliriz. Türkiye’den çıkmak isteyen, deneyenler var. Bu da bir nevi konsolidasyon getirir, 2016’da bunun adımlarını görürüz” diyor.

İHTİSASLAŞMA İHTİYACI

Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu, “Konsolidasyonlar bu dönemde daha önem kazanıyor. Artık her alanda olmak yerine bankaların ihtisas alanlarını belirlemeleri lazım. Bu şekilde bakınca sektörde konsolidasyon ihtimali var” diyor.

“KISA VADEDE OLMAZ”

TBB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise henüz konsolidasyon beklentisinde değil: “Türk piyasasına talep devam ediyor ve çeşitlendirilmiş bir yapı var. Sermaye sadece Batı değil çok farklı coğrafyalardan geliyor. Pazarımıza giren de çıkan da bankalar oluyor, benim kısa vadede bir konsolidasyon beklentim yok.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.