“BİREYSELDEN SONRA EN HIZLI BÜYÜYECEK SEGMENT”

Capital (Turkey) - - KOBI -

12’nci yılını tamamlayan bireysel emeklilik sisteminde yapılan tüm çalışmalara rağmen hala fon üretimi ve katılımcı sayısında ağırlık, bireysel katılımlardan geliyor. Peppers&Rogers Türkiye Finansal Servisler Direktörü İsmail Dağgeçen, bugün KOBİ’lerin fon üretimindeki paylarının yüzde 3 ila 5 arasında olduğunu tahmin ediyor. Dağgeçen, bu oranın içine KOBİ sahiplerinin yaptırdığı bireysel sözleşmelerin katılmadığını da özellikle vurguluyor.

Anadolu Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan da, “Halihazırda KOBİ’lerin çalışanları adına katkı payı ödediği kurumsal katılımın son derece düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak işverenin çalışanları adına organizatör sıfatıyla oluşturduğu gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmeleri, sistemde toplam katkı payında yüzde 22 pay alıyor. Burada KOBİ’lerin ciddi bir ağırlık teşkil ettiğini gözlemliyoruz” diyor.

Uğur Erkan, KOBİ’lerde esas ivmenin, otomatik katılımın yürürlüğe alınmasıyla gerçekleşmesini bekliyor. İsmail Dağgeçen, ilerleyen dönemde daha yüksek

BÜYÜMEYİ AÇIKLAR

Çalışanlarının geleceklerini güvence altına almalarına destek olmayı tercih eden işletmelere sunulan emeklilik planlarının, bireysel katılımcılara sunulan planlardan daha cazip koşullara sahip olması, işletmeleri ve özellikle KOBİ’leri BES’e yönelten önemli bir sebep. Bu nedenle de KOBİ’leri BES sektörü için önemli ve büyümeye açık bir segment olarak görüyoruz. KOBİ’lerin ekonomiden ne kadar büyük pay aldığını düşünürsek BES’te bireysel satışlardan sonra en fazla satış yapılabilecek alan olarak ön plana çıkıyorlar. Finans alanları içinde KOBİ’lerin en yüksek güce sahip olduğu alan leasing. Öyle ki Finansal Kurumlar Birliği, leasing alacaklarının yüzde 50’sinin KOBİ işlemlerinden oluştuğunu belirtiyor. Deniz Leasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın, 2012 sonunda yüzde 1 KDV avantajının getirilmesiyle sektörde KOBİ segmentinin öneminin her geçen gün arttığına değiniyor. Şeker Leasing Genel Müdürü Cenk Erten’e göre küçük ve orta işletmelerin sektör müşteri adedinde payı ise yüzde 7075 civarında bulunuyor.

Sektörde 5 yıllık vadede KOBİ’lerin gücünün daha da artacağı tahminleri yapılıyor. Erten, bu segmentin işlem hacmindeki paylarının yüzde 55-60’a ulaşacağını öngörüyor. Finansal Kurumlar Birliği de hem işlem hacminde hem müşteri sayısında KOBİ’lerin bugünkü oranlarının yüzde 10 yükseleceğini belirtiyor. Bu trendde Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen’e göre özellikle inşaat, talaşlı imalat, tekstil, plastik ekipmanla-

KATILIMCILARIMIZIN YÜZDE 19’U

Katılım Emeklilik olarak grup BES planlarını çok önemsiyoruz. Ciddi bir kurumsal müşteri tabanımız var. Bizim satışlarımızda KOBİ’lerin yaklaşık yüzde 18-19’u oluşturduğunu görüyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde sektörde penetrasyonun 2-3 katına çıkacağı öngörülüyor. Ancak bu artışın gözlenebilmesi için ekonomik büyümede istikrar ve yıllık gelirlerde buna paralel bir artış gözlenmesi şart. İleride KOBİ segmentinde hızlı büyüyebilmek için banka satış kanallarındaki KOBİ –OBİ müşteri temsilcilerinin BES satış hedefi alması, ürünün satışı için vakit ayırmasıyla çok hızlı bir ilerleme kaydedilebileceğini düşünüyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.