“ODAĞIMIZ İHRACAT VE KOBİ’LER”

Capital (Turkey) - - FAKTORİNG -

şük büyüme olunca alt katmanda küçük ve orta ölçekli şirketlerde nakit sıkışıklıkları, ödeme sorunları yaşanıyor. Çok batan şirket var, bunu da görüyoruz. Bunun sonucu faktoring şirketlerinin portföylerinde ciddi anlamda yıpranmalar olacak. Bu kötüye işaret… Sektörün sorunlu kredi oranı ne durumda? Sektörde sorunlu kredi oranı Haziran sonunda yüzde 5 idi. 2009 krizinde yüzde 7’leri görmüştük ardından geçtiğimiz yıllarda yüzde 4’e geriledi. Şu an sınırdayız. Yıl sonu bu oran kaça kadar çıkabilir? Daha da artacağını düşünüyorum, eylül sonu yüzde 7 olmasını bekliyoruz. Bu konuda kötümserim. Fatura Kayıt Merkezi’nin bu anlamda çok faydası oldu, çünkü mükerrer finansmanı engelliyor. Aslında buraya faturaya dayalı kredi veren tüm kurumların, bankalar, leasing ve tüketici finansman şirketlerinin de dahil olması lazım.

Önümüzde seçim var, bu ortamda yılın son 2 ayı nasıl geçecek sizce?

Maalesef çok parlak geçmeyeceğini düşünüyorum, kötü bir döneme denk geldi. Seçim dolayısıyla ekonomik aktivite daha da yavaşladı. Sektörün ilk altı ayı kadar hareketli bir ikinci yarı beklemiyorum, yüzde 15 büyüme olamayacak.

Yılbaşında sektör için konulan yüzde 15 büyüme hedefi de tutmayacak. Yüzde 10’larda kalacağız, dolar bazında küçülme olacak. Biz birebir ekonominin karnesiyiz, ticarette gelişmeleri hemen görüyoruz. Biz ilk seçimden bu gidişi hissetmiştik.

Kurlardaki volatilitenin sektörünüze nasıl bir etkisi oluyor?

Maalesef özel sektörde döviz açığı var dolayısıyla dövizlerin artması şirketlerin yıl sonu bilançolarında zarar etmelerine neden olacak, kredilerini ödemeyecekler. Dövizin artması Türk ihracatçısı için iyi bir gelişme olarak görülür ama ülkenin son dönemde ihracatı da düşüyor.

Ama ihracat faktoringinde önemli büyüme var… AKTİFLERDE YÜZDE 42 BÜYÜDÜK TEB Faktoring, ilk altı ayda işlem hacmini korudu. 4,5 milyar TL işlem hacmiyle geçen yılın biraz üzerinde bir rakam yakaladık. Aktiflerimizi ilk altı ayda yüzde 42 büyüterek 1,3 milyar TL’ye yaklaştık. Yıl sonunu 8 milyar TL işlem hacmiyle kapatacağız. İşler çok durgunlaştı o yüzden geçen yılla aynı işlem hacmi rakamı olacak. Ama sektöre paralel olarak kârlılığımızda düşüş, mevcut ve problemli kredilerimizde artış var. Kârımız geçen yılın yüzde 5 altında kaldı. HACMİN YÜZDE 63’Ü İHRACATTTAN Müşteri sayımızı yüzde 25 artırdık. Yeni müşterilerimizin tümü KOBİ. Küçük işlemlere gittiğimiz için müşteri ve işlem sayısı artıyor. Büyümede ihracat ve KOBİ odaklı devam ediyoruz. Toplam aktif içinde KOBİ’lerin payı yüzde 30, buraya yeterli ilgiyi gösteriyoruz. TEB Faktoring’te işlem hacminde ihracatın payı da ilk altı ayda yüzde 63’e geliyor. Yıl sonunda da ihracatın payı yüzde 60’larda olur. Sektörde ihracatta lider ve genel sıralamada ilk 3 şirket içindeyiz, bunu korumak istiyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.