AZIMUT’UN HEDEFİ İLK 5

Capital (Turkey) - - BORSA -

5 kıtada 13 ülkede faaliyet gösteren, toplam 40 milyar dolarlık bir varlığı yöneten İtalyan sermayeli Azimut Grubu, Türkiye’ye Global Portföy Yönetimi şirketini satın alarak girdi. Sonrasında 2015 yılı başında Bosphorus Capital’in yüzde 70 hissesini aldı. 2015 Eylül ayında da şirketin yüzde 30 hissesini daha alarak yüzde 100’üne sahip oldu. Azimut, bunun yanında Notus Portföy’ün de yüzde 70 hissesi için ortaklarla anlaştı.

Bu üç şirketin toplam yönettiği portföy büyüklüğünün 2,7 milyar TL olduğunu söyleyen Murat Salar, bu yıl sonuna kadar yüzde 100 payı Azimut çatısı altındaki Azimut Portföy ve Azimut Bosphorus’un tek çatı altında birleştirileceğini aktarıyor. Bu haliyle Azimut’un banka sermayeli portföy yönetimi şirketleri dahil 10’uncu sırada olduğunu kaydeden Murat Salar, “Hedefimiz ise 5 yıl sonra ilk 5 kurum arasında olmak. Sektörün çok daha üzerinde büyüme hedefimiz var” diyor. Aşağı gelen enflasyon sonrasında daha güçlü hareket edebilecek bir Merkez Bankası (MB) olacaktır. MB piyasanın önüne geçip yön gösterir konuma geldiğinde de faizde de geri çekilme olur. Faizde yüzde 11,5 seviyesinin üzerini gördük. O seviyelerin Türkiye için ekstra fiyatlamalar olduğu kanaatindeyim.

Peki yatırımcı neye yatırım yapacak? Neye yatırım yapacak?

Ben biraz daha pozitif taraftayım, ben döviz yerine TL varlıklara yatırım yaparım. TL faiz ürünler ve hisse senedi alımını öneririm. Döviz almak yerine TL’ye yatırım yapmanın daha iyi reel getiriler

Hisse tarafına bakıldığında, Türk bankalarına karşı son birkaç yılda haksızlık yapıldı. Bankaların üzerine çok gidildi. Bankaların yüzde 20 özsermaye kârlılıkları, yüzde 11’lere geldi. Yakın zamanda bankada mevduata koysanız yüzde 13 faiz alıyorsunuz. Banka sermayedarı açısından bu hiç de cazip bir durum değil. Sonuçta bu tabloyu borsada bankalar fiyatladı. Fiyatlar ucuz. PD/DD rasyosu yüzde 0,7-0,8 seviyelerine geldi. Bu seviyeler kalıcı değil, hiçbir banka 1’in üzerinde bir değerlemeyi hak etmiyor.

Türkiye’nin içinden geçen sürecin pozitif şekilde tamamlanacağını düşünüyorsanız, ülke riskini almanız gerekir. Likidite açısından da mali sektör üzerinden yatırım yapılabilir. Reel sektörde seçici hareketle likiditeye de dikkat ederek hisse senedi alımı yapılabilir.

Azimut Türkiye’nin yönettiği 2,7 milyar TL hangi yatırım araçlarında yer alıyor?

Bizim fonlarımızdaki dağılım da genel olarak Türk yatırımcısının tercihlerine paralel seyrediyor. Ağırlıklı varlık, TL sabit getirili yatırım araçlarında. Burada da ÖST ve devlet tahvili tercihleri öne çıkıyor. Son bir yılda döviz ürünlere yönelik bir talep var. Toplam portföylerde yüzde 25 civarında döviz varlık var. Hisse senedi yatırımı daha düşük. Toplam portföyün yüzde 10’u civarındadır.

FED’in faiz artırımı sürecini ve bunun piyasalara olası etkisini değerlendirir misiniz?

FED, 2008 yılından bu yana kararlı, doğru bir politika izliyor. Bu politikalar, global piyasalarda sert hareketlere neden olmuyor. FED, sözlü olarak atacağı adımlar için zaten piyasaları hazırlıyor, fiyatlama yapılıyor. Faiz artırım süreci de 2,5 yıldır ifade ediliyor. FED’in eylemi gerçekleştiği gün, bunun piyasalara yansıması sert olmaz. Çünkü piyasa beklenti alır, gerçeklik satar. FED, ‘0’ faiz politikasından vazgeçecek ama faiz artırım hızı çok yavaş olacak.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politikalarının piyasalara etkisini yorumlar mısınız?

ECB’nin parasal genişleme politikalarının Euro Bölgesi’nde olumlu etkileri görülmeye başlandı. Ülkeler bazında ekonomi hareketlenmeye başladı. Euro’da parasal genişlemenin finans sektöründen hanehalkına yayılması söz konusu ve Türkiye’nin en büyük ihracat pazarının Euro bölgesi olduğu düşünülürse bu bizim açımızdan olumlu bir gelişme. Diğer önemli partnerler olan Rusya ve Irak’ta sorun yaşanırken, Euro Bölgesi’nde toparlanma Türk ekonomisi açısından büyük öneme sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.