“Gidişat hükümete bağlı”

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM -

Geçen ay piyasalar 70.000 seviyelerine doğru bir düşüş eğilimi sonrası 1 Kasım genel seçimi öncesinde toparlanma eğilimine girdi ve 80.000 seviyelerini zorladı. Bu süreçte BES fonlarında hisse kategorisi, yüksek getirileriyle öne çıktı. 30 Eylül-26 Ekim tarihleri arasında en çok getiri sağlayan ilk 10 fonun tamamı, hisse ağırlıklı. İlk 10 fon, yüzde 7,58 ile 7,16 arasında getiriye sahip. İlk sıradaki fon da yüzde 7,58 getiriyle Aegon Emeklilik ve Hayat Gelir Amaçlı Hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu var. Onu Avivasa Hisse Fonu ila Vakıf Emeklilik Büyüme Amaçlı Hisse Fon izliyor. öpük giderildi. Önümüzdeki iki ay ise kritik gelişmelere gebe. Yatırım kararı verirken seçim beklentisi ve yurtdışı beklentileri dikkate alınmalı. Bu süreçte piyasalarla ilgili değerlendirme yapan Ünlü Menkul Yönetim Kurulu Üyesi ATTİLA KÖKSAL, şunları söylüyor: “Piyasaların gidişatı seçim sonuçlarına ve seçimlerden sonra kalıcı bir hükümet kurulup kurulamayacağına bağlı. Ne olacağını şimdiden söylemek çok zor. AKPCHP koalisyon hükümeti kurulması durumunda en azından kısa vadede piyasalarda iyi bir hava olacağı kesin. Bu, bizi yıl sonuna taşıyabilir. Koalisyon hükümeti kurulamaz ise işimiz çok zor. Piyasalar bir AKP-MHP hükümetini de uzun vade açısından çok olumlu algılamayabilir.”

YATIRIM ARAÇLARINDA

GEÇEN AY

/ GÜVENLİ LİMAN 2015’in üçüncü çeyreğinde TL’deki değer kaybıyla gösterge tahvil faiz yüzde 11,6’ya kadar yükseldi. Ardından olumlu gelişmelerle yüzde 10’a kadar geri çekilme

/ RÜZGAR DOLARDAN YANA Seçimlerden sonra hükümet kurulabileceğine dair oluşan iyimserlik, FED’in faiz artırımını 2016’ya erteleme ihtimalinin güç kazanması gibi nedenlerle dolar/TL’de 2,80-2,90 söz konusu olabilir. TL’nin değer kazanmış olması şirketlerin açık pozisyonlarını kapatmasına bir miktar yardımcı oldu. Güçlü kurumsal talep, kurun aşağıya inmesinin önündeki engel. Öte yandan dolardaki hareketin ana trendi kırılmadan kurlarda gevşeme beklenmiyor. gösterdi. Seçimden sonra yüzde 9,70- 9,50’ye kadar bir gevşeme görülse de enflasyon dinamiklerinin katılığından 10,00- 10,50 bandında hareket görebiliriz. Mevduat iyi bir alternatif.

/ HİSSE UCUZ AMA Seçim sonrası hükümet kurulması, piyasaya olumlu yansır. Bu beklentiye sahip olanlar, dolar bazında ucuz olduğu ifade edilen borsada alım deneyebilir. Yukarı hareketlerde öncü, bankacılık hisseleri olacaktır. Yıl sonuna yaklaşırken FED’in faiz artırımına yönelik söylemler, satın alınacak. Seçimden yeni bir seçim işareti alınırsa hisse senedi daha aşağı sevilerde alım fırsatı yaratır.

/ ÖNERİ ZAYIF 1.100 dolar/ons seviyelerine kadar inen altında son dönemde yukarı yönlü hareketler dikkat çekti. Bunda Çin’deki gelişmeler, Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme hamleleri ve FED’in faiz artırımını 2016 yılına sarkıtabileceği yönündeki faktörler, önemli rol oynadı. Yukarı hareketler sınırlı olmakla birlikte 1.200 dolar/ons seviyeleri test edilebilir. Ancak ana trend hala aşağı yönünü koruyor. Altın yatırımı portföylerde çok tavsiye edilmiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.