GLOBAL 50 HIZ PEŞİNDE!

Türk şirketlerin yurtdışı operasyonlarında büyük hareketlilik var… Bu şirketler satın alma ve birleşmelerin yanında yeni pazarlarda yatırımlarıyla da büyümelerine devam ediyor. Rusya’da yüzde 174 büyüyen İşbank Rusya, Suudi Arabistan’da yüzde 131 büyüyen

Capital (Turkey) - - BAŞ SAYFA - ÖZLEM AYDIN AYVACI oaydin@capital.com.tr

2014, TÜRK ŞİRKETLERİNİN yurtdışına çıkarma yaptıkları bir yıl olarak geride kaldı. Türkiye tarihinin yurtdışında yaptığı en büyük şirket satın alımına imza atıldı. Yıldız Holding, yıllardır peşinde olduğu United Biscuits’i sonunda aldı. Bedelinin 3,3 milyar dolar civarında olduğu iddia edilen dev satın almayla grup, 2014 yılına damgasını vurdu.

Yıldız Holding İcradan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Cem Karakaş, “2000’li yıllar uluslararası bir oyuncu olma yönünde yaptığımız sağlam hamlelerle geçti. 2008’de Godiva aramıza katıldı. 2013

sonunda ise Amerika’nın en köklü şekerleme markalarından Demet’s Candy Company’i grubumuza kattık. Bizi uluslararası bir şirketten, global oyuncuya dönüştüren en önemli adım ise United Biscuits oldu” diyor.

Yıldız Holding’i dünya bisküvi sıralamasında üçüncülüğe taşıyan bu satın alma ile şirket 4 kıtada, 4 milyar tüketicinin yaşadığı bir coğrafyada faaliyet göstermeye başladı. Çalışan sayısı 49 bine, fabrika sayısı ise 14 ülkede 77’ye ulaştı.

2014 ve 2015’te uluslararası sulardaki tüm Türk şirketlerin yurtdışında yatırım atağı sürdü. Avrupa’nın 6’ncı, dünyanın 11’inci büyük bira üreticisi ve Coca-Cola İçecek ile dünyadaki en büyük beşinci şişeleyicisi olan Anadolu Grubu da 2014’te Gürcistan’da Paravani Hidroelektrik Santral’ini hayata geçirdi. Arçelik A.Ş, Belgrad’da açtığı Beko Balkanlar ofisi ile dünya genelindeki satış ve pazarlama şirketlerinin sayısını 27’ye taşıdı. Tayvan’dan sonra İngiltere’de de yeni bir AR-GE merkezi açtı.

Yine Tosyalı Holding, Eczacıbaşı Holding, Kastamonu Entegre, Şişecam, OTI Holding gibi devler 2015 ve sonrasına dair yatırımlarına devam etti.

GLOBAL BÜYÜME SÜRÜYOR

Capital’in geleneksel araştırması “Global 50 Türk Şirketi” listesinde zirve değişmedi. 2014’te gerçekleştirdiği 2 milyar 762 milyon dolarlık cirosuyla yerini koruyan Arçe- lik A.Ş. şirketi Ardutch B.V.’yi yine geçen yılın ikincisi olan Renaissance Construction ZAO takip ediyor. Yıldız Holding’in 2014’te şirketleri arasına kattığı United Biscuits ise listeye 3’üncü sıradan girmeyi başardı.

Zirvedeki şirketler 2014’te büyümelerini de sürdürdü. Ardutch B.V. cirosunu yüzde 10, Renaissance Construction ZAO ise yüzde 33 artırdı. Arçelik’in global satın almalarının pek çoğunu gerçekleştiren yatırım şirketi Ardutch’un haricinde Arçelik’in listede ayrıca 10 şirketi daha yer alıyor. Avrupa’da toplam satışlarda en büyük 3’üncü beyaz eşya şirketi olan Arçelik A.Ş., bu yılın ilk yarı--

sı itibarıyla Beko ile solo beyaz eşya pazarında zirve koltuğuna oturdu.

Büyümede istikrarlı olan bir diğer dev ise Rönesans Holding. Grubun listede 3 şirketi var. Bunlardan Renaissance Construction ZAO, 2014’te ulaştığı 2 milyar 51 milyon dolarlık cirosuyla lideri takip ediyor. Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, “2014 bizim için çok başarılı bir yıl oldu. 2015’te yine başarılı bir yıl geçiriyoruz. Mevcut ülkelerde yeni projelerle büyümek her zaman ilk hedefimiz. Taahhüt alanında özellikli endüstri tesisleri ve kompleks üst yapı projeleriyle devam edeceğiz. Batı Avrupa’da bir taahhüt şirketine yüzde 30 ortak olduk. Amacımız bu şirketin yüzde 100’ünü bünyemize katmak ve bu satın almayla Batı Avrupa’da da bir iş kolu kurmuş olmak” diye gelişmeleri aktarıyor.

LİSTENİN YENİLERİ

Yurtdışında kurulu en büyük 50 Türk şirketi arasında bu yıl Turkcell’in 5 şirketi var. Turkcell yurtdışında 8 ülkede 10 iştirakiyle faaliyet gösteriyor. Kazakistan merkezli Kcell listeye 8’inci, Azercell 14’üncü, Astelit 18’inci, Geocell 39’uncu ve Moldcell 49’uncu sıradan girdi. Turkcell Uluslararası İşler Grup Başkanı İlter Terzioğlu, yurtdışındaki hedeflerini şöyle anlatıyor:

“Küresel bir oyuncu olabilmek için yatırıma devam edeceğiz. Öncelikle kültürel olarak yakın olduğumuz ve değer yaratabileceğimiz coğrafyalarda büyümeyi hedefliyoruz. Bu coğrafyaları ise Orta Asya, Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika olarak sıralayabiliriz.”

Tosyalı Holding son yıllarda yurtdışında dev yatırımlara imza attı. Grubun Cezayir’deki şirketi Tosyalı Algerie, 2014’te gerçekleştirdiği 1 milyar dolarlık cirosuyla listeye 9’uncu sıradan giriş yaptı. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Cezayir’deki yatırımlarımız 2 milyar dolara ulaştı. Yatırımlarımızın tamamlanmasıyla cironun 2 milyar doları aşmasını bekliyoruz” diye konuşuyor. Sarkuysan’ın yurtdışında 3 şirketi var. Bunlardan 2’si ABD’deki Sark USA ve Sark Wire 2014 cirosuyla listede yerini aldı. Sarkuysan Yönetim Kurulu Baş--

kanı Hayrettin Çaycı, hedeflerini şöyle anlatıyor: “Gelecek yıllarda genişleme hedeflerimizde Amerika ve diğer gelişmiş ülkeler var. Temkinli büyüme stratejisiyle ilerliyoruz.”

Akbank AG de bu yılın listesinde yer alıyor. Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Akbank Dubai ve Akbank AG Yönetim Kurulu Başkanı Levent Çelebioğlu, “Akbank AG’deki en önemli faaliyetimiz Türkiye-AB ticaretine aracılık etmenin yanı sıra özellikle AB ülkelerinde yatırım yapan Türk müteşebbislerin yatırımlarını ve bu ülkelerdeki ticaretlerini finanse etmek” diyor.

YENİ FIRSAT PEŞİNDE

Sınır ötesinde yatırımları olan pek çok şirket ve grup, konjonktür ne olursa olsun büyüme fırsatlarının peşinde koşuyor. Örneğin Eczacıbaşı Topluluğu’nun yurtdışında faaliyet gösteren 19 kuruluşu var. Bunlardan V&B Fliesen GmbH ve Burgbad yurtdışındaki en büyük 50 Türk şirketi arasında yer alıyor. Eczacıbaşı Topluluğu’nun yurtdışındaki şirketlerinden gelen cirosu 523 milyon dolar. Bu da toplam cironun yüzde 15,4’üne denk geliyor. Eczacıbaşı Topluluğu yetkilileri yapı grubu şirketleriyle Avrupa’da büyümeyi sürdürürken İpek Kağıt’ın uluslararası pazarlarda güçlü bölgesel bir oyuncu haline gelme vizyonu doğrultusunda, iki büyük yatırımı hayata geçirmenin hazırlıklarını yaptıklarını açıklıyor.

Yurtdışında fırsat arayışı süren bir diğer dev Şişecam Topluluğu. Şişecam’ın 6 şirketi yurtdışındaki en büyük 50 Türk şirketi arasında yer alıyor. Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, hangi büyüme fırsatlarını izlediklerini şöyle aktarıyor:

“Yurtdışında organik büyümenin yanı sıra inorganik büyümeyi de özellikle önemsiyoruz. Potansiyel gördüğümüz Asya, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika ve Doğu Avrupa’yı takip ediyoruz. Dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yolumuzda ilerliyoruz.”

Arçelik A.Ş. de yeni pazarlara giriş yapıyor, yatırımlarına devam ediyor. Grup Afrika, Ortadoğu ve Asya’da marka satın alma ve ortaklıklarla büyümeyi, yeni iş fırsatları oluşturmayı hedefliyor. Şirketten yapılan açıklamada Tayland’da gelecek yıl faaliyete başlayacak fabrika ve bölgede kurulacak yeni şirketlerle Asya Pasifik bölgesindeki yaygınlığın artacağı ve Amerika pazarında da konumlarını güçlendirecekleri ifade ediliyor.

Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, önümüzdeki dönemde turizm, hizmetler ve yeme-içme sektörlerindeki yatırımlarla yurtdışında daha fazla büyümeyi hedeflediklerini söylüyor.

EN HIZLILAR NE YAPIYOR?

Sınır ötesinin en hızlı şirketleri dolar bazında yüzde 174’e varan oranlarda büyüme elde etti. En hızlı şirket ise Rusya pazarında faaliyet gösteren İşbank Rusya oldu. 2013’te 115,5 milyon dolar gelire sahip olan şirket, 2014

sonunda gelirini 316,1 milyon dolara ulaştırdı.

TAV İnşaat, 2 şirketiyle sınır ötesinde en hızlı büyüyenler arasında yer alıyor. TAV İnşaat Suudi Arabistan, ciroda 397 milyon dolara ulaştı ve yüzde 131 oranında büyüdü. TAV İnşaat Abu Dabi ise yüzde 73 büyüme oranına ulaştı. Şirket yetkilileri öncelikli hedeflerini şöyle açıklıyor: “TAV İnşaat’ın hedefi öncelikle havalimanı inşaatı konusunda dünya sıralamasındaki yerini korumak. Ortadoğu ve Afrika öncelikli bölgelerimiz olmakla beraber özellikle Türk Cumhuriyetleri, Uzakdoğu ve Yakın Doğu’da orta vadede havalimanı projeleri ile ilgileniyoruz. Özellikle Ortadoğu’da diğer bina, üst yapı ve altyapı projelerinde yer almak istiyoruz. Hem organik hem inorganik ancak sürdürülebilir bir büyüme hedefliyoruz.”

Şişecam’ın Hindistan’da satın aldığı HNG Float Glass Limited adlı şirketse en hızlı 3’üncü sınır ötesi şirket oldu ve yüzde 115 oranında büyüdü. Şahinler Holding’in Almanya merkezli Santex Moden Gmbh şirketi ise cirosunu 2’ye katladı. En hızlı büyüyenler arasında Nurol LLC de yer alıyor. Cirosunu yüzde 83 artıran şirket, Nurol Grubu’nun önemli yurtdışı şirketlerinden biri. Şirket yetkilileri, 2016 yılı hedeflerini ve yurtdışındaki büyüme stratejilerini şöyle ifade ediyor: “Kuzey Afrika ülkelerinde uzun vadede kalıcı bir strateji izliyoruz. Kamerun, Gana ve Benin başta olmak üzere Sahra Altı Afrika bölgesini öncelikli hedef olarak seçtik. 2016 yılı içinde herhangi bir birleşme ya da satın alma işlemi öngörmüyoruz.”

CİRODA YURTDIŞI AĞIRLIĞI

Sınır ötesinde faaliyet gösteren pek çok gruba baktığımızda yurtdışı gelirlerinin yurtiçini geçtiğini görüyoruz. Bu şirketlerden biri de Hayat Kimya. Hayat Kimya, gelirinin yüzde 40’ını Türkiye’den, yüzde 60’ını yurtdışından sağlıyor. Hayat Kimya, Bosna-Hersek, Cezayir, İran, Mısır ve Rusya’daki üretim tesisleriyle, Bulgaristan, Mısır, İran, Romanya, Fas, Rusya ve Nijerya’da satış ve dağıtım şirketleriyle faaliyet gösteriyor. Hayat Kimya’nın 2014’te toplam cirosu 1,2 milyar dolara ulaştı. Hayat Kimya Genel Koordinatörü Orhan İdil, yakın zamanda Cezayir’e bebek bezinin yanı sıra yeni lansmanını yaptıkları Bingo ile giriş yaptıklarını belirtiyor. Yeni coğrafyalarda Afrika ve Asya’da yatırımlar yaptıklarını söylüyor ve “2015’te temizlik kağıtlarıyla Rusya ve bebek beziyle Nijerya pazarlarına giriş yaptık. Çok uluslu şirketlerin güçlü global markaları ile rekabet edebilmek için stratejimizi globalleşme üzerine kurduk. 2014’te son 10 yıldaki büyümemize denk bir büyüme gerçekleştirdik. Organik büyüme stratejimizle farklı coğrafyalarda bölgesel büyümeye odaklanacağız” diyor.

OTI Holding gelirlerinin yüzde 83’ünü yurtdışından elde ediyor. OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, Rusya, Ukrayna, Belarus, Gürcistan, Tayland, BAE, Mısır, İspanya, Yunanistan ve İrlanda’da toplam 13 şirketlerinin olduğunu belirtiyor. Bektaş, Rusya pazarında sıkıntıların devam ettiğini söylerken şöyle devam ediyor: “Kısa ve orta vadede konaklama alanında uluslararası yatırımlarla büyüme hedefimiz var. Konaklama sektöründe büyümeye Türkiye’nin yanı sıra diğer şirketlerimizin olduğu ülkelerde devam edeceğiz. Bu ülkeler Mısır, İspanya, Yunanistan, BAE ve Tayland.”

AE Arma-Elektropanç da gelirlerinin yüzde 82’sini yurtdışından elde ediyor. AE Arma-Elektropanç Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kızılhan, Rusya, Dubai, Katar, KKTC, Azerbaycan ve Lübnan’da bulunduklarını belirtiyor. Kızılhan, 2016’ya dair hedeflerini şöyle özetliyor: “Afrika kıtasına giriş yapmak istiyoruz. Ayrıca Kazakistan ve Irak hedef aldığımız ülkelerin başında geliyor.”

HAYRETTİN ÇAYCI

İPEK ILICAK

KAYAALP

İLTER TERZİOĞLU

HÜSNÜ AKHAN

AHMET KIRMAN

LEVENT ÇELEBİOĞLU

AYHAN BEKTAŞ

ORHAN

İDİL

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.