NE ZAMAN VAZGEÇMEK GEREK?

Capital (Turkey) - - RICHARD BRANSON -

rabamda ilk defa GPS kullanırken bana varacağım yere en kısa yoldan mı yoksa en hızlı şekilde mi gitmeyi istediğim sorulduğunda birden kafam karışmıştı: “Her ikisi de aynı şey değil mi” diye düşünmüştüm.

Aslında burada kastedilen bazen dolambaçlı bir otobanda 10 kilometrelik yolu 10 dakikada alabilmek mümkünken, alternatifi 5 kilometrelik arka yollardan aynı yere gitmenizin üç kat daha uzun sürebilmesiydi.

Maalesef ki iş hayatında gideceğiniz yolun net bir şekilde haritasını çıkaran GPS cihazları yok. Ancak ben yıllar içinde en hızlı yolun nadiren en iyisi olduğunu öğrendim. Yeni bir şirket kurmak veya ürün piyasaya çıkarmak üstünde çalıştığınız sırada o ürünü bir an önce pazarda görmek duygusu kışkırtıcı olabilir. Ancak genellikle yavaş gitmek ve onun yerine ürünü test etmek, üzerinde başka yenilikler yapmak ve tekrar test etmek çok daha akıllıcadır.

Dünyada en başarılı şirketler bile bu hataya ara sıra düşer. Örneğin 2008 yılında bulut

Bir girişimci olarak kendinizi bilmeniz gerekir. Burada öz farkındalıktan bahsetmiyorum, girişimcilerin üzerlerindeki baskıları silkelemeye istekli olması şarttır. Yeni bir şirket kurmak isteyen herkesin hangi işlerde iyi olduğu ve nelere tutkulu olduğu konusunda sağlam bir kavrayışı olması gerekir.

Girişimciler hakkında yaygın kanı, onların birer sanatçı oldukları ve yalnız çalıştıkları yönündedir. Çoğu kişi başarılı iş insanlarının her türlü meydan okumanın üstesinden geldiğini ve fikirlerini pazaryerine sadece kendi karakterlerinin gücüyle ulaştırdıklarını düşünür. Oysa bu düpedüz bir palavradır! Her ne kadar tek başına gitmek son derece romantikmiş gibi görünse de gerçekte tek başına depolama hizmeti sunma yarışının kızıştığı sıralarda Apple, abonelerine ait tüm Apple cihazlarında kendilerine ait verileri senkronize halde saklamalarına olanak sağlayan bir abonelik modeli olan MobileMe’yi sunmayı aceleye getirmişti. Oysa bu servis felaket defoluydu ve sıklıkla çalışmıyordu. Steve Jobs’un 2011 yılında büyük bir gururla lansmanını yaptığı ücretsiz bir servis olan iCloud’un yaratılması Apple’ın üç yıl boyunca çok sıkı bir şekilde çalışmasını gerektirmişti.

İşin iyi tarafı Apple’ın rakiplerini yeniden yakalamasıydı. Başta Amazon ve Google olmak üzere bulut alanında Apple’ın rakiplerinin bu üç yıl boyunca ana yoldan hiç sapmayarak aylak aylak dolaşmaları sayesinde Apple geçmişteki kötü deneyiminden dersler çıkarabilmiş ve kendini toparlayabilmişti.

Bunu şu şekilde düşünün: Bir şehre ilk defa iş seyahati yaptığınızda hava alanı ve şehir merkezinden başka yerleri nadiren görürsünüz. Örneğin insanlar bana Çin hakkında ne düşündüğümü sorduklarında, bu devasa ülkenin sadece küçücük bir kısmını bildiğimi itiraf etmeye mecbur kalırım. Verdiğim cevaba genellikle “Şeyy aslında tek gördüğüm Pekin ve Şangay ama …” gibi kaçamak ifadeler eşlik eder. Sadece Londra’yı

ziyaret etmiş bir turist Britanya yola çıkan girişimci sayısı parmakla gösterilecek kadar azdır, hatta sanatçılar bile sık sık yardım alır.

Bir şirketin başarısı açısından iyi yapmayı beceremediği işleri başkalarına havale edebilmeyi öğrenmek yaşamsal bir öneme sahiptir. Burada girişimcilerin yeni bir beceri kazanmak için şansını asla denememeleri gerektiğini söylemiyorum, zira girişimciler oldum olası çok meraklı tiplerdir.

Yani uygulama geliştirmeyi girişimciler önce kendileri yapmayı denemeli. Belki kod yazma işi girişimciyi acayip cezbeder. Eğer öyle değilse girişimci yine de bir şey kaybetmez ve hemen uygulamasını yaratabilecek çapta birisini bulur.

Ben yeni bir işi yapmayı denediğimde ve onun hiç de bana göre bir iş olmadığını anladığımda ya da kumaşımın ona uygun olmadığını gördüğümde, hemen onu söz konusu konuda müthiş tutkulu ve muazzam bir iş çıkarabileceğine güvendiğim birilerine havale ederim.

Bizim Virgin’deki felsefemizin bir parçası da budur: Biz ekibimizdeki insanların becerileriyle sınırlı değiliz, ancak birlikte yüzlerce ajans, taşeron ve serbest iş yapanla çalışırız. Web sitesi geliştiricileriyle, uçak imalatçılarıyla, çağrı merkezi operatörleriyle, hizmet tedarikçileriyle ve daha çok sayıda başka muhteşem üçüncü parti tedarikçilerle iş yaparız. Onlar son 40 yıl boyunca bizim markamızı şu anda olduğu yere getirme konusunda bize hep destek oldu ve biz onlar olmadan asla işlevsel olamazdık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.