REKOR PEŞİNDE

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

AVRUPA 6’NCISI

2014 yılı üretimi olan 1 milyon 170 bin araçla Türkiye, AB’deki en büyük 6’ncı, dünyada ise 17’nci, üretici konumuna geldi. Türkiye, hafif ticari araçlar kategorisinde ise dünyadaki en büyük 7’nci üretici ülke. Otomotiv sektörü 2014’te 902 bin araç ve yan sanayi ihracatı ile birlikte toplamda 22 milyar 800 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2014 yılı OcakAralık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam üretim yüzde 4 arttı.

DESTEK BEKLİYOR

Otomotiv sanayinin beklentisi Türkiye’nin daha da çekici bir yatırım merkezi haline getirilmesi. Sürdürülebilir büyümeyi devam ettirebilmek adına iç pazarın gelişmesi, Ar-Ge desteklerinin devamı, ihracat artışı için lojistik kaynaklı sorunların çözülmesi ve TTIP anlaşmasına taraf olunması sektörün önünü açacak temel konular olarak sıralanıyor.

İVME SÜRECEK

Bu yıl devam etmekte olan yeni yatırımlarla üretim kapasitesinin 1,8 milyon adedin üzerine çıkması, orta vadede ise sektörün kurulu kapasitesinin 2 milyon adedi aşması bekleniyor. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen, “2015 yılının son çeyreğinde hedefimiz ilk dokuz ayda yakalanan ivmenin sürdürülerek yılın rekor üretim ve ihracat yılı olarak kapanmasını sağlamak” diyor.

KÜRESEL LİDER

Türkiye, dünya fındık ihracatının ve üretiminin yüzde 70’ini tek başına karşılıyor. Fındık sektörü, 2009 yılında “Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği” kararının alınmasıyla ihracatını 2009-2014 arasında neredeyse ikiye katladı. 2013-2014 sezonunda ise 301 ton ve 2,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek hem değer hem miktar bazında rekora imza attı ve küresel lider pozisyonunu taçlandırdı.

MALİYETLER YÜKSEK

Yaşlanan ve verimi giderek azalan fındık bahçeleri, düşük üretim/teknoloji standartları ve parçalı arazi yapısı, sektörün temel sorunları arasında yer alıyor. İhracat pazarlarındaki yüksek gümrük vergileri ve enerji maliyetlerinin yüksekliği de çözüme kavuşturması gereken diğer problemleri.

YENİ PAZAR ARAYACAK

Fındık sektörü geriye dönük 12 aylık dönem itibarıyla ihracatta 2023 yılı hedefi olan 2,5 milyar doları aşıp 2,8 milyar dolara ulaştı. Böylece 2023 hedeflerini ihracatta miktar olarak 400 bin ton, değer olarak 4 milyar dolar olarak revize etti. İstanbul Fındık İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören, “İhracatta öncelikli hedefimiz alternatif pazarlara ulaşmak suretiyle pazar payımızı artırmak” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.