KÂRLILIK PEŞİNDE

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

2014 İYİ GEÇTİ

Akaryakıt sektörünün oluşturduğu toplam parasal büyüklük 2014 yılında 2013’e göre yükselen tüketim ve vergilerin etkisiyle yüzde 6 artarak 118 milyar TL’ye ulaştı. 2014 yılında 2013 yılına göre, sektör büyüklüğü beyaz ürünlerde yüzde 5,9 artarak 103 milyar 900 milyon TL, LPG’de yüzde 6,8 artarak 13,3 milyar TL ve siyah ürünlerde yüzde 2 artarak 1,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

MÜDAHALE İSTEMİYOR

Akaryakıt sektörünün 2015 yılında odaklandığı en önemli konu, hükümet müdahalelerinin veya yoğun düzenlemelerin bulunmadığı serbest ve rekabetçi bir piyasa yapısı içinde gelişimini sağlayabilmesi. Ancak bu şekilde sektörün ihtiyaç duyduğu yatırımları yapacak yerli ve yabancı yatırımcılar için uygun iş ve yatırım ortamı yaratılabileceği düşünülüyor.

EKONOMİYLE BÜYÜYECEK

2015 yıl sonunda cirosal büyüklüğün petrol fiyatlarındaki düşüşler nedeniyle 110 milyar TL civarında olması bekleniyor. Otomotiv yakıtlarındaki tüketimin ise ekonomik büyümeye paralel bir gelişim göstermesi öngörülüyor. Petrol Sanayi Derneği (PETDER) Genel Sekreteri Niyazi İlter, “Büyüyen bir sektörün gerekli yatırımlara devam edebilmesi için makul kârlılık seviyelerine ulaşması gerekiyor” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.