POTANSİYELİNİN ALTINDA

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

BÜYÜMEDE ZORLANDI

Türkiye, mücevherat pazarı Hindistan, Çin, ABD ve Rusya ile birlikte dünyanın en büyük beş pazarı arasında yer alıyor. Türkiye 5 milyar dolarlık ihracat potansiyeline sahip olmasına rağmen bunun ancak yüzde 55’ini kullanabiliyor. Son iki yılda ülke içi siyasi ve ekonomik sıkıntılardan etkilenen sektör reel olarak büyümekte zorlandı ve kapasite kullanım oranları düştü.

MARKALAŞMA EKSİK

Yurtdışındaki yüksek vergiler ve Türkiye’nin AB ülkesi statüsünde olmamasından kaynaklı üretim ve pazarlama zorlukları mücevherat sektörünün tüm dünyaya yayılmasına engel oluyor. Ayrıca kayıt dışılığın engellenememesi markalaşma oranını düşürerek sektörde dünya markalarının oluşmasını da zorlaştırıyor.

UZMANLAŞACAK

Sektörün önümüzdeki dönemde odaklanacağı en önemli konu uzmanlaşma olacak. Sektör temsilcileri üretim, satış, müşteri ilişkileri alanlarında daha fazla uzmanlaşma çalışmaları yapacak. Karakaş Atlantis Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Karakaş, “Devam eden belirsizlikler yakın dönemde yavaş yavaş ortadan kalkacak ve bununla birlikte sektörümüzdeki markaların yurtdışı hedeflerine daha çok odaklanacak” diyor.

SINIRLI BÜYÜDÜ

Isı yalıtımı pazarı, lokomotifi olan inşaat sektöründeki yüzde 7,1’lik büyümeye paralel olarak 2014 yılında yüzde 10 civarında sınırlı bir büyüme gösterdi. Türkiye’de yılda 50 milyon metrekareyi aşan miktarda mantolama uygulaması yapılıyor. Ancak 19 milyon binanın yaklaşık yüzde 85’i yalıtımsız.

STANDART ARIYOR

Merdiven altı kalitesiz ürünler ve uygulamalar, sektörün sağlıklı gelişebilmesinin önünde önemli bir engel. Ayrıca piyasada tüketiciyi yanıltıcı ve hiçbir standardı olmayan, sözde inovatif ısı yalıtımı ürünleri bulunuyor. Bu konudaki bilinç eksikliğinin giderilmesine odaklanan sektör denetimlerin artırılmasını bekliyor.

HIZLI GELİŞECEK

Bu temel problemlerin çözülmesi halinde sektörde 2015 ve sonrasında büyümenin hızlanması bekleniyor. Kentsel dönüşüm kapsamında niteliksiz yapıların yerine enerji verimliliği açısından nitelikli yapıların gelmesi de sektöre ivme kazandıracak. XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, “Özel sektör ve kamu inşaat yatırımlarının devam edeceği yönündeki beklentiler bizi umutlandırıyor” diyor.

YÜZDE 3 BÜYÜDÜ

Ofis mobilyaları sektörü, 2014 yılında iç pazardaki kaybını ihracat ile karşılayarak bir önceki yılın rakamlarını korumayı başardı. İhracatı son 4 yılda yüzde 70’in üzerinde büyüyen sektör, 2014’te de bir önceki yıla göre dış satımını 0,7 artırdı ve böylece yüzde 3’ün altında büyüdü.

VERGİ YÜKÜ AĞIR

İhracatla büyümeyi planlayan ofis mobilyaları sektörünün global rekabet açısından önündeki en büyük engel tasarım ve markalaşmadaki eksiklikler. Dünyada bir “Türk Mobilyası” kimliği oluşturabilmek, sektörün öncelikli konusu… Sektör iç piyasada ise nitelikli eleman bulma sıkıntısı yaşıyor. Vergi oranlarının AB normlarına göre yeniden belirlenmesi ve özellikle istihdam üzerindeki vergilerin azaltılması, sektörü uzun vadede rahatlatacak etkenler.

İHRACATLA BÜYÜYECEK

Sektör, 2015 yıl sonunda kayda değer bir büyüme beklemiyor. Ancak yakın coğrafyalarda gerçekleşen Expo, Dünya Kupası gibi uluslararası büyük organizasyonların ofis mobilyası sektörünü pozitif etkilemesi bekleniyor. Mobilya Sanayi İşadamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Adnan Bostan, “Uluslararası projelere daha fazla dâhil olup büyümemizi ihracat odaklı yapmayı hedefliyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.