SANAYİDE ÜÇÜNCÜ ÇEYREK İYİ GEÇMEDİ

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

1 Kasım’da seçimin tekrarlanması kararı alınmıştı. Bu tekrar seçimden ne sonuç çıkacağı belli olmadığı için bir ay önce bu sıralarda, 2016’nın ekonomide neler getireceğini görmek pek kolay değildi. 1 Kasım’da sandıktan sürpriz bir şekilde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) yeniden tek başına iktidarı çıkınca, 2016’ya ilişkin sislerin bir bölümü dağıldı. Ancak biz bu yazıyı yazdığımız sırada, yeni kurulan hükümetin eçen ay eylül ayı verilerinin de yayınlanmasıyla sanayi üretiminde üçüncü çeyrek dönemin bilançosu ortaya çıkmış oldu. Bu bilanço oldukça kötü görünüyor. Çünkü sanayi üretimi üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 0,3 artış gösterdi. Bu ise 20082009 resesyonu sonrasında görülen en düşük artışı oluşturuyor.

Sanayi üretimi üçüncü çeyrekte dalgalı bir seyir izledi. Bu dönemin ilk ayı olan temmuz ayında yıllık bazdaki üretim artışı sadece yüzde 1,5 olmuştu. Ağustos ayında ise sanayi üretimindeki yıllık artış yüzde 8,5’i bulmuş ve heyecan yaratmıştı. Ancak eylül ayında yıllık bazda yüzde 7,9 düşüş yaşanınca bu heyecan sönüp gitti. Bazı geçici faktörlerle dini bayramların aydan aya kaymasının getirdiği iş günü sayısı farklılıklarından kaynaklanan bu 2016’nın ekonomide neler getireceğini temelde iki faktör belirleyecek. Bunlardan birini ABD’nin merkez dalgalanmalar sonrasında ise üçüncü çeyrek dönem itibariyle ortaya son yılların en kötü performaslarından biri çıktı.

Türkiye’de sanayi üretimindeki yıllık değişimle ekonominin genelindeki yıllık büyüme oranı arasında önemli bir parallellik var. Bu paralellik sanayinin ekonomi içindeki payının yüzde 25 dolayını bulmasından, başta ulaştırma ve ticaret olmak üzere diğer birçok sektördeki faaliyet hacmini de etkilemesinden kaynaklanıyor. Nitekim sanayi üretimindeki yıllık artışın yüzde 1,3 olduğu ilk çeyrekte ekonomideki yıllık büyüme yüzde 2,5 olmuş, sanayi üretimindeki yıllık artışın yüzde 3,7’ye çıktığı ikinci çeyrekte ise ekonomideki yıllık büyüme de yüzde 3,8’e çıkmıştı. Sanayi üretimindeki yıllık artışın neredeyse sıfıra düştüğü üçüncü çeyrekte ise ekonominin genelindeki büyüme yüzde 2 dolayına düşmüş olabilir. Esasında sanayi üretimi üçüncü çeyrek için daha da zayıf bir büyümeye işaret ediyor. Ancak üçüncü çeyrek birçok tarımsal üründe hasat mevsimine denk geliyor ve de bu yıl tarımda işler iyi gitti gibi görünüyor. Tarımdaki bu bereket sanayiden gelen zayıflamayı biraz telafi etmiş olabilir.

Üçüncü çeyrek dönemin milli gelir verileri 10 Aralık’ta açıklanacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.