İŞSİZLİK ÇİFT HANEDE DEVAM EDİYOR

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

ürkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen ay açıkladığı verilere göre, mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı ağustos ayında yüzde 10,4 olarak gerçekleşti. İş gücü piyasasında ağustos ayı verileri aynı zamanda üçüncü çeyrek dönemin verilerini oluşturuyor. Buna göre üçüncü çeyrekte işsizlik oranı önceki çeyrek döneme kıyasla 0,2 puan yükselmiş bulunuyor. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı ikinci çeyrekte yüzde 10,2 düzeyindeydi.

Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı geçen yılın üçüncü çeyreğinden bu yana çift hanede seyrediyor. 2014’e yüzde 9’larda giren işsizlik oranı, ekonomideki yavaşlama nedeniyle yaratılan istihdam da yavaşlayınca, geçen yılın ortalarında hızla yukarı tırmanmıştı. Geçen yılın son çeyreğinde yüzde 10,6’ya kadar tırmanan işsizlik oranı, bu yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 10,2’ye inmişti. İkinci çeyrekte de bu seviyede kaldıktan sonra üçüncü çeyrekte ise yönünü tekrar yukarıya çevirdi.

İşsizlik oranı eylül ve ekim aylarında biraz daha yükselmiş olabilir. Çünkü 7 Haziran ile 1 Kasım’daki iki genel seçim arasında kalan ve siyasi belirsizliğin iyice yoğunlaştığı bu aylarda ekonomiden gelen sinyaller pek iyi değildi.

İşsizliğin önümüzdeki dönemde nasıl seyredeceği ise yine ekonomideki gidişata bağlı olacak. Türkiye genç bir nüfusa sahip ve iş gücü piyasasına sürekli yeni girişler oluyor. Bizim hesaplarımız Türkiye’de işsizlikte düşüş yaşanabilmesi için ekonomideki büyümenin yüzde 4,2’yi aşması gerektiğini gösteriyor. 1 Kasım’da sandıktan yeniden tek parti iktidarı çıkınca piyasaları bir iyimserlik dalgası sardı ama bunun ekonomiyi canlandırmaya yeteceğinden pek emin değiliz. Yeni hükümet ekonominin önünü açacak adımlar atabilirse önümüzdeki dönemde işsizlikte düşüş yaşanabilir. Eğer bu yönde bir gelişme olmazsa işsizlik daha da yukarılara tırmanabilir. Maalesef şu an için beklentiler bu yönde ve 2016 yılı için genelde daha yüksek işsizlik tahminleri yapılıyor. Hükümetin hedefi bile 2016 yılı için çift haneli işsizlik oranına işaret ediyor. Bu da işsizlik oranının bir müddet daha çift hanede seyretmeye devam edeceğini düşündürüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.