MUSUL’UN UZUN ÖMÜR FORMÜLÜ

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Ahmet Musul, Ekol Lojistik’i 1990 yılında tam anlamıyla “sıfırdan” kurdu. İlk taşıma aracını ise 1994’te aldı. Lojistik sektöründe filo yatırımı düşünmezken o günden bugüne 3 bin treylerin üzerinde bir araç parkuruna ulaştı. Şirketin sadece 4 yıl önceki araç sayısı ise 400’dü. Filosunu 4 yılda 7 kat büyüten Ekol Lojistik, bugün ciroda da Türkiye’nin en büyük lojistik şirketi. Avrupa’da ise sadece kendi filosunu kullanarak en geniş ağda taşıma yapan en büyük şirket konumunda.

Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul’un önünde titizlikle hayata geçirdiği bir büyüme planı var. Musul, öncelikle filoyu 3 yılda 10 bin treylerin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor. Sadece treyler için 250 milyon Euro ve bin adet çekici için de 100 milyon Euro yatırım yapacağını belirtiyor. Şirketini Avrupa ve yakın coğrafyada büyütmeye odaklanan Musul, 2015’i 500 milyon Euro ciroyla kapatacağını öngörüyor.

Ekol Lojistik, şu an cirosunun yüzde 20’sini yurtdışından, 13 ülkedeki faaliyetlerinden elde ediyor. Yakın zamandaki hedefi ise 30’u aşkın ülkede operasyon yaparak 5 yılda cirosunun yüzde 70’ini yurtdışından elde etmek.

Yurtdışına odaklanan şirketin yakın markajındaki ülkelerden biri de İran. Avrupa ile İran arasında taşımacılıkta akla gelen ilk şirket olmak istediklerini belirten Ahmet Musul, şöyle anlatıyor: “Geçen ay İran’ı ziyaret ettim. Bu ziyaretin ardından hedefleri büyüttüm. İran’da hem taşımacılık hem depolama ve dağıtım hem de entegre lojistikte en büyük çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. Ekol İran’ın kuruluşunu 2016’nın ilk çeyreğinde tamamlayacağız. Önemli olan büyümek değil hazmedebileceğimiz bir yapı kurup yönetebileceğimiz kadar büyümek. İran’da çok fazla ertelenmiş talep var. Ne kadar büyümek isterseniz o kadar büyüyebilirsiniz. Oradaki fırsatları kaçırmamak için hızlı hareket etmek gerekiyor. İranlılar da Türklere sempatiyle yaklaşıyor. Onlarla çok iyi ticari partner olabiliriz.”

Musul, ayrıca Yalova’da kurulan Ro-Ro terminalinin 2016’nın ilk yarısında faaliyete geçeceğini ifade ediyor. “40 milyon Euro’luk bu yatırımla Haydarpaşa’yı kullanan 100 bin araç artık İstanbul trafiğine girmeyecek” diyen Musul şöyle devam ediyor: “Avrupa yakasından gelen araçları Ambarlı’dan Topçular’a, Anadolu yakasından gelenleri ise Eskihisar’dan Topçular’a taşıyacağız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.