“BU YIL BÜYÜME REKORU KIRDIK”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Türkiye’nin en köklü ambalaj şirketlerinden olan Mopak, 1926 yılında İzmir’de Mehmet Ali Molay tarafından basımevi olarak kuruldu. 1930’da ikinci kuşak E. Ruhi Molay ise şirketi ambalaj sektörüne taşıdı. Bugün şirketin başında dördüncü kuşak E. Ruhi Molay var. Molay’ın yönetiminde Mopak, kırtasiye, ambalaj ve özel kağıt sektörüne hizmet veren sektörünün lider şirketi konumunda. Yıllık 200 bin tonluk üretim kapasitesine sahip olduklarını ve üretimlerinin yüzde 40’ını ihraç ettiklerini açıklayan Mopak Genel Müdürü E. Ruhi Molay, “36 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ürün bazında sektörümüzde tüm dünyada toplamda 50’den fazla oyuncu bulunuyor. Geniş portföyümüz sebebiyle birebir rakibimiz yok. Rakiplerimizin üretemediği ürünleri üretebildiğimiz için ve yüksek kalitemiz nedeniyle rekabet konusunda avantajlı bir şirketiz” diyor.

Molay’a göre bu yıl Mopak’ın değişim yılı. 2015’in, süreçlerini üretim teknolojilerini, işe yaklaşım tarzlarını değiştirdiklerini bir yıl olduğunu belirten Molay, “Bu yıl yüzde 60 büyümeyle rekor kırdık. Bizim açımızdan en önemli gelişmeler, modern insan kaynaklarını oluşturmak, aktif bir pazarlama ağı kurmak ve üretim teknolojimizde yapmış olduğumuz büyük değişiklikler oldu. 2016 hedefimiz aynı büyüme oranını korumak” diye konuşuyor.

Mopak’ın 2018 hedefi ise üretimini yıllık 300 bin tona çıkarmak ve 600 bin TL ciroyla en büyük 500 şirket arasında ilk 150’ye girmek.

Molay, bu büyüklüğe nasıl ulaşacaklarını da şöyle açıklıyor: “Bize büyümeyi getirecek ana konular; ambalaj sektöründe Türkiye’de üretilemeyen ürünleri üretmek, yenilebilir enerji yatırımlarımız ve kırtasiye sektöründe gireceğimiz yeni ürün kanalları olacak.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.