İLK 100 GÜN NASIL GEÇTİ?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

HIZLI VE YOĞUN

Hızlı, yoğun ve heyecanlı geçti. Daha önce yaptığım görevler sebebiyle topluluğumuzu elbette çok yakından

tanıyordum. Fakat CEO’luk görevinde ilk 100 günlük dönem, işlerimizi daha yakından tanımak için özellikle

gayret gösterdiğimiz bir dönem oldu.

5 YILLIK PLAN

Biz her yıl 5 yılı kapsayan planlarımızı gözden geçirir değerlendiririz. Bu yıl mayıs ayından itibaren şirketlerimizin uzun vadeli planlarını gözden geçirdik. Bu vesileyle şirketlerimizi yakından tanırken, uzun vadeli

planlarını dinleme ve yönlendirme fırsatım oldu.

DALGALI VE BELİRSİZ

Bunun dışında hem Türkiye’de hem dünyada önemli

gelişmeler, dalgalanmalar ve belirsizliklerin olduğu bir dönem geçirdik. Koç Topluluğu büyük bir kurum.

Bütün bu dalgalanmalara ve belirsizliklere rağmen çeşitlendirilmiş iş portföyümüz sayesinde beklenenin üzerinde performans gösterdiğimiz bir yılı yaşıyoruz. gücü olduk. Yarattığımız üretim, ihracat ve istihdamla öne çıktık. Bizi öne çıkaran ikinci özelliğimiz, hem şirketlerimizin rekabetçiliği hem ülkemizin dünyadaki konumunu güçlendirmesi açısından Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz önem ve yatırımlarımız. Son olarak da toplumsal konulardaki çalışmalarımızla ülkemiz için yarattığımız katma değeri sayabiliriz.

En beğenilen şirket olma kriterlerine baktığımızda Koç Holding’in ekonomiye katkı, finansal sağlamlık, güvenilir şirket olma, kurumsal yönetim ilkelerine göre yönetilme, rekabette etik davranma, yatırımcıya değer yaratma gibi kriterlerde tüm şirketler klasmanında birinci sırada olduğunu görüyoruz. Bu sonucu getiren değerleriniz neler?

Koç Holding’in kuruluşundan bu yana temel felsefesini kurucumuz merhum Vehbi Koç’un “Ülkem varsa ben de varım” sözü oluşturuyor. Bununla birlikte her daim pusula görevi gören “Daima en iyi olmak, vazgeçilmez hedefimizdir”, “En önemli sermayemiz, insan kaynağımızdır”, “Üstün iş ahlakı ve dürüst çalışma ilkelerine uymak düsturumuzdur” gibi 90 yıldır gözettiğimiz değerlerimiz kurumsal kültürümüze, iş yapış tarzımıza ve yönetim sistemlerimize güçlü bir şekilde nüfuz etti. Bu yönetim prensipleri, topluluğumuzun DNA’sına işlerken kurumsal yönetim açısından büyük avantajımız oldu.

Öte yandan yürüttüğümüz faaliyetlerde,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.