EN ÖNEMLİ TÜKETİCİ TRENDLERİ

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞI -

SADELİK

Tüketici artık alışverişi daha hızlı, daha basit yapmaya çalışıyor. Alışverişçi rafa geldiğinde aradığını kolay bulabileceği bir raf düzenine geçmek istiyor. Bunu yaparken de çeşitleri ona göre belirlemeniz lazım. Alışverişçi artık eskisi kadar çok çeşitten hoşlanmıyor.

RAF SÜRESİ KISALDI

Şu anda hayat çok hızlandı. Alışverişe ayrılabilen zaman daha da sınırlı hale geliyor. Tüketici aradığını kolay bulabilmek istiyor. Bugün bir rafın karşısında bazı kategorilerde tüketicinin durduğu süre 30 saniyeye düştü. Tüketicinin aradığını doğru bulabilmesi gerekiyor.

AMBALAJIN ÖNEMİ ARTTI

Eğer yanlış bir ürün alırsa mutsuz olacağı için doğru markayı da alsa markanın yanlış ürününü alırsa müşteri kaybı olabilir. Ve ambalaj da işte bu nedenle çok önemli. Ambalajın net olması, gereksiz çeşitlerin rafta olmaması gerekiyor.

E-TİCARET HIZLANIYOR

İkinci önemli trend ise e-ticaretin hızlı gelişmesi. Tüketiciler birden fazla kanaldan alışveriş yapıyor. Akıllı telefonlarıyla çok ciddi alışverişe ulaşma şansları var. Bunu bilerek her kanaldaki alışverişçiye sunum yapmak zorundasınız.

EN YAKIN MARKET

Üçüncü trend ise artık alışverişçiler kendilerine daha yakın mağazalara yöneliyor. İlk başta bu indirim marketleriydi. Sonra Migros Jet ve Kipa Express gibi küçük formatlar çoğaldı. Tüketici vaktin daha sınırlı olmasından dolayı daha kolay ulaşabileceği yerlere gidiyor.

DOĞRU NOKTADA DOĞRU ÜRÜN

O noktalarda metrekare de sınırlı olduğu için orada en doğru ürünlerimizle olmaya gayret gösteriyoruz. Ürünlerin daha küçük boyutta ve kolay taşınabilmesi önem kazanıyor.

ÜRÜN SAYISI AZALIYOR

Ürün sayımız eskisinden daha az. Doğru kategorilere daha az çeşitle odaklanıyoruz. Son 1 yıldır performansı düşük ürünleri eliyoruz. Bu trendin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.