“DÜNYADA 50, TÜRKİYE’DE 3 MİLYON HAYATI İYİLEŞTİRECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞI - Bu kampanyanın 10’uncu yılındayız. Her 1 paket Prima bir aşı bağışı anlamına geliyor. Hayat kurtardığımız bir diğer projemiz P&G markasıyla ürettiğimiz kirli suyu arındıran ve içilebilecek hale getiren bir toz karışımı. Bunu Afrika’da ve Asya’da belli böl

Fiyata duyarlı bir tüketimin olduğu ortamda siz inovasyonla mı başarıyorsunuz?

Tek bir alışverişçi tipi yok. Fiyata duyarlı var, çok duyarlı var. Cebindeki parası çok sınırlı olan ve ne olursa olsun cebindeki para kadar fiyata alabilecek bir tüketici kitlesi de var. Biz ona da portföyde bir ürün sunmak zorundayız. Geniş tüketici kitlelerini hedefleyen şirketler ürün portföylerini çok geniş tutmak zorunda.

Ekonomik olarak ülkedeki büyümenin düştüğü zamanlarda bile hala büyüyebilmenin altındaki nedenlerden biri de bu. Sadece inovatif ürünleri

2020 SOSYAL HEDEFLERİ

2020’de global sosyal program hedeflerimiz arasında her yıl 50 milyon kişinin hayatını iyileştirmek ve saatte 1 kişinin hayatını kurtarmak var. Prima üzerinden yaptığımız kampanyayla yeni doğan tetanosuna karşı aşı bağışı yapıyoruz.

HAYAT KURTARIYOR

GÜNDEMDE KSS VAR

desteklemiyoruz. Permatik’in Türkiye’de tıraş bıçağında pazar payı yüzde 23. Her satış noktasında Permatik’i bulundurmak için çok büyük yatırımlarımız oldu.

Tıraş bıçağında uzun yıllardır lidersiniz. Pazar payınız kaç? Yüzde 70’in üzerinde. Son bir yılda pazar payı aldığınız, liderliği aldığınız kategoriler var mı?

Pazar payı aylık hatta haftalık değişebiliyor. Pazar payı uzun vadede daha önemli. Kısa vadede pazar payı için verimlilikten vazgeçmiyoruz. Orta ve uzun vadede her durumda pazar paylarımızı artırmaya odaklıyız ama bunu da değer yaratarak yapıyoruz.

Bazı şirketler gelişmekte olan ülkelerde daha hızlı büyümek için daha düşük kâr oranlarına katlanabiliyor. Bu P&G için de böyle mi?

Dönem dönem değişebilir. P&G için önemli olan dengeli büyümek. Hem ciro büyümesi hem sağlıklı bir kâr marjı büyümesi elde etmek hem de sağlam bir nakit akışına sahip olmak isteriz. Ayrıca her kategoride ya lideriz ya ikinciyiz. Hangi kategoriler bunlar? Tıraş bıçağı, bebek bezi, hijyenik ped ve elde yıkama sıvı bulaşık deterjanında açık ara lideriz. Açık ara lider demek gerçekten arada 20-30 puan farkın olması demek. Örneğin Fairy ile 3 yılda pazar lideri olduk ve çift haneli paya ulaştık.

Hızlı tüketim ürünleri satışı e-ticarette nasıl bir performans sergiliyor?

Satışımızda e-ticaretin payı hala küçük ama çok hızlı büyüyor. Her yıl e-ticarette yüzde 50 büyüme hızına ulaştık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.